הקריירה של המנהיג הסהרורי בהיסטוריה

42 שנים של שלטון קדאפי הסתיימו בפועל כבר לפני חודשיים, עם נפילת טריפולי, אך היום הוא נהרג על ידי המורדים בעיר הולדתו בסירט. צפו בתיעוד הקריירה של אחד המנהיגים הצבעוניים והסהרוריים ביותר בהיסטוריה. חלק מהתמונות קשות לצפייה

השבוע, לפני עשרה חודשים בדיוק, נשבע מועמר קדאפי שתהיה מלחמה. רק שבעצם, כך נלחמו המורדים עד שהגיעו לבניין בסירט, וחתמו פרק ענק בהיסטוריה של לוב.

משומרות הראש הצמודות שהיו ואינן עוד צמודות אליו, ועד סודות ה'בונגה-בונגה' שאותם חלק עם ידידו סילביו ברלוסקוני אי שם בפלאציו באיטליה, הקולונל מועמר קדאפי הצית 42 שנים את הדמיון, וסיפק למערב רגעים של חרדה, השתאות ואתנחתאות קומיות למכביר.

הסרן הצעיר מועמר השתלט על ממלכת לוב ב-1969 כשהיה בן 26 בלבד, ובחזונו - רפובליקה סוציאליסטית ברוח גמאל עבד אל-נאצר. הוא הצליח לתמרן בין השבטים במדבר,הפריד ומשל בוועדות עממיות, ובעיקר ניסה למנף את הנפט שלו בדרכים
הכי עקומות שאפשר היה להמציא: הוא שפך כסף על ארגוני טרור, מיליארדים על צנטריפוגות לאורניום ומאגרים של נשק כימי.

מפלתו של סדאם חוסיין בעירק גרמה לו לשנות כיוון

כשנקעה נפשו מהפן-ערביות המקרטעת ומהאיחוד עם סוריה ומצרים, הפנה בהדרגה את פניו לאפריקה, הכריז על עצמו מלך מלכי המלכים ביבשת. לזכותו ייאמר שהשקיע גם בהשכלה להמון.

המעורבות הלובית בפיגוע בדיסקוטק בברלין עלתה לקדאפי בהפצצת הארמון שלו בטריפולי. הבחישה בהפלת מטוס פאן-אם מעל לוקרבי עלתה לו בבידוד בינלאומי קשה. אבל רק מפלתו של סדאם חוסיין בעירק גרמה לו להבין שכדאי לשנות כיוון.

קדאפי זנח את תכנית הגרעין האולטרה סודית, שילם פיצויים לנפגעי לוקרבי והחל לארח ולהתארח בקרב מנהיגי אירופה. בניו של קדאפי, חוץ מזה ששיחק כדורגל באיטליה, בחשו בלוב והשחיתו כל חלקה טובה, הרבה יותר מבניו של מובארק,
פחות כנראה מעודאי וקוסאי.

את הפלטינות ברגל הכניסו לו בשידור חי

קדאפי היה כה בטוח היה בשרידותו, שאת הפלטינות ברגל הכניסו לו בשידור חי ותוך שהוא מתלוצץ עם מנתחיו. את האוהל האפריקני שלו נטה בכל מקום, ממדשאות האליזה באמצע החורף עד אחוזתו של דונלד טראמפ בניו ג'רזי.

על אדמת אמריקה, נקבע השיא האחרון של קדאפי בעצרת האו"ם, שאליה הגיע כדי לשטוח ב"תמצית" את משנתו. באותו היום, המתרגם הסימולטאני התעלף לבסוף מרוב ייאוש וקשיים בהבנת עולם המושגים של הראיס.

קדאפי אסף אינספור רגעים מביכים לביוגרפיה של עצמו

על האמירה האופנתית כבר נאמר לא מעט: ירוק היה צבע המהפכה, חום וצהוב היה המדבר הלובי, והשיער שהיה מוקפד בחלק מהזמן.

בחצי השנה האחרונה הוסיף קדאפי לספר הזהב של הרגעים המביכים גם את נאום המטרייה, משחק שחמט הזוי בווילה שלו באמצע כל ההפגזות, וכמובן, גילינו שהוא בעצם גם יודע לדבר אנגלית.

מלך מלכי אפריקה,אביר לגיון הסהרה, ואם לצטט את מובארק בזמנו על קדאפי: גם "המג'נון האזורי" סיים היום את חייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת