מה הביא לנפילת "הכלב המטורף"?

42 שנים לאחר שתפס לידיו את השלטון בלוב, מועמר קדאפי מת בקרב על המעוז האחרון שלו ושל כוחותיו. הדרך למטה החלה ברגע שהפנה את הרובים למפגינים בבינראזי או אולי, ביום שבו סוחר הירקות הטוניסאי הצית את עצמו בתסכול

חגיגות בכל סמטה וסמטה בלוב (רויטרס)

 מועמר קדאפי היה חלק בלתי נפרד מהמזרח התיכון בארבעת העשורים האחרונים, הוא אהב את המדים הדרמטיים, הוא אהב את הנשים האקזוטיות סביבו, ואת האוהלים הבדואים שסיפקו לו בכל מקום בעולם - תפאורה נוחה שהסתירה 42 שנים של שלטון רודני בלוב, שלטון שהביא בסופו של דבר את כוחות נאט"ו והמורדים במדינה ומבחוץ, להפיל את שלטונו, ולבסוף להביא למותו.

קדאפי הוברח מטריפולי כשהכוחות השתלטו על טריפולי בחודש שעבר. הרודן המודח נעלם, תחילה התקבלו דיווחים שהוא במדבר, אחרים חלק טענו שהוא ברח עד ונצואלה, אך לבסוף צצו קדאפי וכוחותיו במעוז האחרון של שלטונו, ובעיר הולדתו סירט.

היום נהרג קדאפי לאחר שנלכד בידי כוחות המורדים סמוך לסירט. על אף מראות השמחה ממותו, ברחבי הערים בלוב, אישיותו הכריזמאטית של קדאפי הצליחה למשוך את ההמונים. ה"חוצפה" של קדאפי, שלא חשש להתעמת עם המערב במילים ובמעשים, גרמה לרבים במדינות ערב לחבב אותו,. האזרחים הפשוטים במדינות המוסלמיות ציפו ממנהיגיהם לנקוט בתוקפנות דומה.

אך עם זאת, יחסיו של קדאפי עם העולם הערבי מעולם לא התנהלו על מי מנוחות, פעמים רבות והוא נהג להתקוטט עם אנשי הליגה הערבית, ואף פוצץ לא אחת ישיבות של חברי הליגה.

קדאפי חסך לעצמו את ההשפלה של בית הדין הבינלאומי

על רקע ההתנגדות בלוב, מדינות ערב וברית נאט"ו ניצלו את האווירה הבינלאומית, וה"התקוממות העממית" בלוב הפכה לקרב ומלחמת אזרחים של ממש. קדאפי לא ויתר בקלות והמורדים שהפכו למועצה שלטת נאלצו, בתמיכת מטוסי נאט"ו, לכבוש מידיו של קדאפי עיר אחר עיר במדינתם.

במשך רוב תקופת שלטונו - 42 שנים, קדאפי לא מינה יורש וריכז בידיו את הסמכויות ברחבי המדינה, תוך שהוא מחזיק בקשרים טובים עם חלק מראשי חמולות וראשי והשבטים הבדואים. כאשר התייאש מיחסיו עם מנהיגי ערב, קדאפי ויתר על הנשק להשמדה ההמונית שלו, על יוזמות הטרור שהמפורסמת שבהם היא הפלת מטוס הנוסעים מעל העיר לוקרבי, ובכך ניצל מהסנקציות העולמיות ופנה לקשרים טובים עם אפריקה ומדינות המערב.

את אירועי האביב הערבי, וההתקוממות העממית, הרודן הלובי כבר לא שרד. זה החל במפגינים בבנגאזי (עיר הבירה הקודמת של לוב). קדאפי ירה ב"מורדים הבוגדים", ומדי יום קרא:"נצוד אותם סמטה אחרי סמטה בית אחר בית, חדר אחרי חדר".

האיש שנודע בשם "כלב מטורף" הוכיח מדוע הוא זכה לכינוי., במערב מיד הגיבו בהכרזות, ולאחר מכן כבר במעשים, והאיש שראה בעצמו "אבי העם הלובי" היה אמור להתייצב יחד עם בניו וראשי הממשל בבית הדין בהאג, אחד או שניים מבניו, אולי יגיעו , לקדאפי נחסכה ההשפלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת