הווידאופדיה: מועמר קדאפי

סוף עידן קדאפי: חודשים של רדיפות בלוב הגיעו לסיומם. המורדים במדינה דיווחו והפיצו את תמונותיו של השליט המודח, שנלכד ונהרג בעיר הולדתו סירט. צפו בווידאופדיה

שליט לוב מועמר קדאפי נולד ב-7 ביוני 1942 בצפון המדינה. כבר בצעירותו עסק רבות בפעילות פוליטית, במסגרתה קרא לסילוק הסממנים המערביים מהמזרח התיכון. בשנות ה-60 הצטרף לאקדמיה הצבאית, ממנה נשלח להשתלמויות בבריטניה.

בהשפעת רוחות מהפכת הקצינים של גמאל עבד אל-נאצר במצרים, החליט קדאפי בסיוע כמה מתומכיו שרכש בתחנותיו השונות בפעילותו הפוליטית והצבאית - לבצע הפיכה בלוב. ב-1 בספטמבר 1969 הוביל קדאפי מהפיכה צבאית במדינה במסגרתה גורש המלך, ולוב הפכה רשמית לרפובליקה. את עצמו מינה למנהיג - למרות שאינו מחזיק בתואר שלטוני כלשהו.

מאז עלייתו לשלטון, נחשב קדאפי למנהיג שונה בנוף המזרח תיכוני. הוא נהג לשהות באוהל נייד מפואר שמגיע עמו לכל מדינה בה הוא מבקר, ולהקיף עצמו ביחידת מאבטחות. בשנים האחרונות השמיע שורה ארוכה של התבטאויות יוצאות דופן, רובן אף משעשעות - בשלל הנושאים הבוערים העומדים על סדר יומו של העולם הערבי.

סיף אל-אסלאם קדאפי היה מועמד לרשת את אביו

ארבעה מבניו של קדאפי עוררו בשנים האחרונות שורה של תקריות דיפלומטיות שהעיבו על יחסי החוץ של לוב עם שכנותיה ומדינות במערב: מועתסם בילאל, המכונה "חניבעל", הסתבך מספר פעמים עם רשויות החוק באירופה, ולאחר שהואשם בהכאת משרתיו בשוויץ - נעצר. המעצר המתוקשר גרם לתקרית דיפלומטית קשה בין לוב לשוויץ, שהובילה להתנצלות פומבית שוויצרית.

סיף אל-אסלאם קדאפי, המוכשר מבין שבעת הבנים, היה מועמד על לרשת את אביו. בליל ה-22 לאוגוסט 2011 - גם הוא הבין שבינתיים, הוא לא יזכה להנהיג את לוב בן נוסף - אל-סעדי החליט לנסות את מזלו בכדורגל - כששיחק במספר קבוצות בליגה האיטלקית, לא בהצלחה גדולה.

בשנים שלפני תחילת מלחמת האזרחים בלוב להפלתו, קדאפי ניהל מדיניות אהבה-שנאה עם המערב ועם העולם הערבי, הוא החליט להפסיק את תכנית הגרעין הלובית וזכה לסיוע. מצד שני הוא הואשם במימון פעולות טרור רבות לאורך השנים, בהן פיצוץ מטוס הנוסעים בלוקרבי ב-1988.

האו"ם גייס גם את הקהילה הבינלאומית להפלתו של קדאפי

עם תחילת האירועים המכונים - האביב הערבי , מתנגדיו של קדאפי החלו בניסיון הפיכה אלימה, האו"ם גייס גם את הקהילה הבינלאומית להפלתו של קדאפי, הפעולה הבינלאומית נעשתה תחת ההחלטה - להגן על תושבי לוב משליטה. מטוסי ברית נאט"ו פעלו במשך יותר מחצי שנה כדי לחסל את צבאו של מי שהם כינו - "הרודן מטריפולי".

באוגוסט 2011, אחרי ללימה שנמשכה חודשים מעיר לעיר, מרחוב לרחוב - המורדים חדרו לטריפולי, כיתרו את המצודה של קדאפי, והביאו את הקץ לשלטון שנמשך 42 שנים.

בתאריך 20.10.2011 נלכד קדאפי בעיר הולדתו סירט - ונהרג. גורמי אופוזיציה בעיר מיסרטה סיפרו לסוכנויות הידיעות כי קדאפי נתפס בבונקר תת קרקעי שהוכן מבעוד מועד בעיר. כעת מקווים כוחות האופוזיציה, לאחר כיבוש העיר שנחשבה למעוזו האחרון של קדאפי, להתחיל בלוב מהפך שלטוני שבסופו ייערכו במדינה בחירות דמוקרטיות.

מפרטים נוספים עולה שקדאפי נפצע בשתי רגליו, במהלך חילופי האש בין שומריו לכוחות המורדים. "הוא אכן נפצע והובל באמבולנס לבית החולים", כך סיפר עבד-אל מג'יד, גורם בכיר במועצה הצבאית של המורדים בשיחת טלפון לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי דיווחים נוספים הועברה גופתו למקום סודי משיקולי אבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת