ביהמ"ש במצרים גזר עונש מוות על מנהיג האחים המוסלמים

מוחמד בדיע, מנהיג התנועה שהוצאה מחוץ לחוק במדינה, נידון למוות באשמה של הסתה לאלימות שהובילה למהומות במצרים ב-2011. יחד עמו, נגזר על עוד 13 חברים בתנועה עונש מוות. עם זאת, הנאשמים יוכלו לערער על גזר הדין בפני בית המשפט העליון. בחודש שעבר, הוצא להורג לראשונה אחד מאנשי התנועה

יוצא להורג? מנהיג האחים המוסלמים בדיע (רויטרס)

לא מרחמים על מנהיג האחים המוסלמים: בית המשפט במצרים הטיל היום (שבת) עונש מוות על מוחמד בדיע, העומד בראש התנועה שהוצאה אל מחוץ לחוק, ועל עוד 13 חברי האחים המוסלמים - באשמה של הסתה לאלימות שהובילה למהומות הקשות במדינה בקיץ 2011.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיע ויתר הנידונים למוות, יוכלו לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון - הסמכות המשפטית הבכירה במדינה, שעשוי להפוך את ההחלטה ולקבוע כי יש להסתפק בעונשי מאסר בלבד ולא בהוצאתם להורג.  

בית המשפט קבע בהחלטתו כי פעיל נוסף של התנועה, מוחמד סולטן, אזרח מצרי המחזיק גם באזרחות אמריקנית, לא יוצא להורג - אלא יישלח למאסר עולם, זאת עקב כך שהביע תמיכה פומבית בתנועה והפיץ חדשות שקריות אודות השלטון. מוחמד הוא בנו של סלאח סולטאן, אחד מ-13 הפעילים שנידונו למוות.

בחודש שעבר: פעיל ראשון של האחים המוסלמים הוצא להורג

בחודש שעבר, לראשונה מאז החלה רדיפת האחים המוסלמים במצרים, הוציאו הרשויות להורג את אחד מפעיליהם. מחמוד רמדאן, שהורשע בזריקת ילדים מגג בניין באלכסנדריה במהלך המהומות שפרצו לאחר הדחת מורסי ביולי 2013, הוצא להורג בתלייה.

כנגד מאות מאנשי האחים המוסלמים, ובהם כמה ממנהיגי התנועה, הוצאו גזרי דין מוות בשנה האחרונה, אך הם לא בוצעו עד כה. הפעולות שנוקטת הממשלה המצרית נגד תומכי האחים המוסלמים החלו לאחר שהצבא הדיח את הנשיא ואיש התנועה מוחמד מורסי בקיץ 2013, בעקבות הפגנות המוניות נגד שלטונו.

המהומות במצרים ביולי 2013 (רויטרס)

בבתי המשפט במצרים נידונו מאז מאות מתומכי אחים נידונו למוות במסגרת משפטים המוניים. גזרי הדין החמורים ספגו גינויים על ידי ממשלות זרות וארגוני זכויות אדם, שטענו כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי.