סוריה: הצעירה ש"נרצחה ובותרה" התראיינה לטלוויזיה

הטלוויזיה הסורית הממלכתית שידרה ראיון עם זיינב אל-חוסני, הצעירה בת ה-18 מהעיר חומס, שתמונות "גופתה" המבותרת שודרו בכל כלי התקשורת ברחבי העולם לפני כשבועיים. אז נטען כי היא נחטפה ע"י אנשי אסד, עונתה והוצאה להורג. אך הרשויות טוענות אחרת - והציגו עמה ראיון בו הודיעה: "עודני חיה"

אל-חוסני בראיון. "עודני חיה" (חדשות 2)

במקביל לדיכוי האלים של גל המחאה בשטח, ממשיכות הרשויות בסוריה לנהל את המערכה התקשורתית על דעת הקהל. הטלוויזיה הסורית שידרה "ראיון מיוחד" עם זיינב אל-חוסני, הצעירה בת ה-18 מהעיר חומס שבסוריה, עליה דווח כי נחטפה מביתה על ידי כוחות הביטחון של אסד, נרצחה ושגופתה הושחת.

"עודני חיה", הדגישה אל-חוסני בראיון והפנתה אצבע מאשימה למה שכינתה "ערוצי הלווין השקרנים" שפרסמו את הדיווחים על מותה האכזרי.

הריאיון הקצר שודר בזמן צפיית השיא במהדורה המרכזית בטלוויזיה הסורית הממלכתית. בראשיתו, על מנת להבהיר את מידת ה"אותנטיות" שלו, מוצגת הנערה הצעירה כשהיא מספרת על תאריך לידתה ושמם של הוריה. בנוסף, היא מציגה למצלמה את תעודת הזהות שלה.

לאחר מכן היא מתפנה לספר את סיפורה. "ברחתי מהבית לאחד מקרובי המשפחה שלי חמישה ימים לפני ראשית חודש הרמדאן", הסבירה אל-חוסני את סיבת היעדרותה מן הבית. "ברחתי כי אחיי התעללו בי והכו אותי. אף אחד מבני משפחתי לא ידע על כך. משפחתי גם אינה יודעת שאני חיה".

 
"ראיתי בטלוויזיה שמנגנוני הביטחון עצרו אותי ושרפו את גופתי", ממשיכה הצעירה בראיון שניכר כי עבר "תיקוני עריכה" רבים. "רציתי לפנות לתחנת המשטרה המקומית, אבל קרוביי ייעצו לי שלא לעשות זאת כי הם חוששים מכוחות הביטחון, שייענו אותי בתגובה. בכל זאת באתי למשטרה על מנת לספר את האמת".

"לא עצרו אותי מעולם, לא נכנסו לביתי"

"אני עדיין חיה, לא מתתי - זה מה שיש לי לומר לערוצי הטלוויזיה השקרנים", הבהירה אל-חוסני. "רציתי לספר את האמת כי אני עומדת להתחתן וארצה לרשום את ילדיי במוסדות הרשמיים. לא עצרו אותי מעולם ולא נכנסו לביתי. בעניין סיפורי האישי איני רוצה להרחיב. אני רק רוצה לבקש מאמי לסלוח לי ולברך אותי, זה הכל".

הראיון עם הצעירה, שבמהלך החודש החולף הפכה כבר לאחד מסמלי המאבק נגד משטרו של אסד במיוחד לאחר פרסום תמונות הזוועה של "גופתה" המבותרת, הוא פרק נוסף בקרב התקשורתי שמנהלת סוריה בערוצי הלוויין הערביים, המגבים את המוחים נגד אסד. במהלך החודש האחרון עלה סיפור ה"רצח המזעזע" של אל-חוסני בתכניות אקטואליה רבות בערוצי הלווין הערביים, ובראשם "אל-ג'זירה" ו"אל-ערבייה" - מה שעורר את זעמם של ראשי המשטר הסורי.

אמש, זמן קצר לאחר שידור הראיון, שבו תחנות הלווין לעסוק בסיפור - והפעם דנו במידת מהימנותו של הראיון ששודר.

אין זו הפעם הראשונה שסוריה הרשמית מנסה להפריך דיווחים של גורמי אופוזיציה. לפני חודשיים דיווחו אתרי אינטרנט של האופוזיציה הסורית כי שר ההגנה המודח, הגנרל עלי חביב, נמצא מת בביתו - יממה בלבד לאחר שהודח במפתיע מתפקידו. באותו הלילה שידרה הטלוויזיה הסורית הודעה מוקלטת של חביב, בה הודיע כי הוא בחיים, וכי מצבו הבריאותי הוא שמנע ממנו להמשיך בעשייתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת