ביקור היסטורי בבית כנסת בלוב

אחרי שנים של רדיפות ונידוי, חזר ד"ר דוד ג'רבי אל שרידי בתי הכנסת של טריפולי. הוא מצא שם את בית הכנסת דרבישי, המקום שבו התפלל כילד עם הוריו לפני שגורשו מהמדינה לאיטליה. בתוך בית הכנסת הוא אומר בהתרגשות: "ניצחתי בכך שאני כאן איתכם שוב בבית הזה, זו תחילתה של תקווה"

ד"ר דוד ג'רבי, פעיל בקהילת יהודים יוצאי לוב שבאיטליה, חזר אל המקום שבו התפלל בתור ילד - בית הכנסת דרבישי, אחד משני בתי הכנסת הגדולים של קהילת לוב שחרבה. ד"ר ג'רבי הסתובב בגאווה ברחובות טריפולי כשהוא לובש חולצה עליה נכתב "I love Libya" - וכיפה גדולה על ראשו.

לפני שנכנס למתחם בית הכנסת, שבר ד"ר ג'רבי את קיר הלבנים שחסם את הכניסה. "ניצחתי בכך שאני כאן איתכם שוב בבית הזה ושברתי את הקיר, את הקיר שעמד כאן זמן כה רב. זו תחילתה של תקווה ואני מקווה שאנשים נוספים יבואו ויעשו כמונו למען דתות אחרות ולמען אתרים אחרים", אמר בהתרגשות.

בבית הכנסת דרבישי אין ספרי תורה ואותיות המתכת הוסרו, אך למרות סימני הכדורים על הקירות, המבנה החיצוני נשמר היטב. אם ירצו בכך ניתן יהיה לשפץ את המבנה כמו שעשו בבתי הכנסת במצרים ובעירק. בחוץ אפילו ישנם מורדים ששומרים על הבניין: "מבחינתו אין הבדל, מדובר בסופו של דבר בבני אדם. לדוגמה יש כאן בני שלוש דתות - נוצרים, יהודים ומוסלמים", העיד גאג'י אל-עומאר, לוחם בכוחות המורדים.

תפארתה של יהדות לוב מאחוריה וכיום אין בה יהודים. רובם עזבו אחרי הקמת מדינת ישראל והיתר אחרי עליית קדאפי לשלטון. החזרה של ד"ר ג'רבי מזכירה את הרגע כמו אחרי כיבוש אפגניסטן או עירק בהם חייל, עיתונאי או בן הקהילה חוזר לבית הכנסת במדינה מוסלמית ומגלה מה שנשאר - הרגע הזה ירגש כל מי שקרוביו סיפרו על המקומות האלה בערגה ובנוסטלגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת