הנערה שראשה נכרת הפכה לסמל המחאה

זיינב אל-חוסייני בת ה-18 יצאה בחודש יולי האחרון למכולת ולא חזרה הביתה מעולם. כוחותיו של הנשיא אסד תפסו אותה כדי לנסות ולהפעיל לחץ על אחיה, פעיל האופוזיציה, ולגרום לו להסגיר את עצמו. אלא שאחרי המעצר, אנשיו של אסד אנסו, התעללו, כרתו את ראשה של הצעירה ושרפו את גופתה. הסיפור שלה הפך לסמל המאבק נגד אסד

זיינב - פני המחאה הסורית (CNN)

זיינב אל-חוסייני הייתה אישה-נערה נערצת על בני משפחתה ומוכרת בקהילה. אלא שאז היא נרצחה על ידי כוחותיו של אסד, ראשה נכרת וגופה הושחת, ואחרי מותה היא הפכה לסמל למחאה נגד אסד וסמל לרמת האכזריות הבלתי נתפסת של משטרו. את התמונות הקשות במיוחד של גופת הנערה, המתפרסמות באתרי האופוזיציה הסורית, בחרנו לחסוך מכם.

אל-חוסייני בת ה-18 יצאה בחודש שעבר מביתה בעיר חומס כדי ללכת למכולת, ולא חזרה לעולם. היא נחטפה על ידי כוחותיו של אסד בעת שעסקו בפיזור הפגנות בעיר.

אנשיו של אסד חטפו אותה כדי להפעיל לחץ על אחיה, פעיל אופוזיציה במחאה נגד השלטון. כוחות הביטחון חשבו שהאח יסגיר את עצמו כדי לשחרר את אחותו, ובזמן שהשוטרים של אסד המתינו לתגובה מהאח, הם התעללו בזיינב בצורה לא אנושית. בסופה של ההתעללות, שכללה אונס - הם כרתו את ראשה ושרפו את גופתה.

וואליד פארס, אחד מחבריה הקרובים של המשפחה, סיפר לרשת CNN כי אביה של זיינב מת כשהייתה פעוטה, אימה וקרובי משפחה גידלו אותה והיא ואחיה יצאו לעבוד בגיל מוקדם כדי לפרנס את המשפחה. זיינב חלמה לפתוח מתפרה משלה - חלום שכבר לא תגשים לעולם.

תמונות שירדפו את ההיסטוריה של סוריה

אחיה מוחמד הפך לאחד הדמויות הבולטות במחאה נגד אסד בעיר חומס. פשיטות על ביתה של משפחת אל-חוסייני הפכו לעניין שבשגרה בחודשים האחרונים, וגרמו לרוב בני המשפחה לברוח מחומס לערים אחרות, אך זיינב נשארה.

ב-27 ביולי היא נעלמה. "אם זה היה רק נגד אח שלה, זה היה אחרת", מסביר שכן של המשפחה, "אבל רצח זיינב  הופך להיות עניין של כבוד משפחתי, אמא שלה גמורה, מעבר לדיכאון. זה נראה כאילו היא נמצאת אי שם בין החיים למתים", מסביר השכן, שמרכז מאמצי גיוס תרומות עבור המשפחה.

כמה ימים אחרי שזייאב נחטפה, הכוחות המיוחדים הסורים התקשרו לבני משפחתה וביקשו לפגוש אותם באחת השכונות שמזוהות עם המשטר בדמשק, על מנת להחליף את זיינב באחיה הפעיל. "המשפחה לא סמכה על כוחות הביטחון", מסביר השכן, "הם אפילו לא קיבלו הוכחה שהיא בחיים, הם חשבו שזו מלכודת". ב-10 בספטמבר מוחמד בעצמו נורה במהלך הפגנה ומת. אנשיו של אסד כיבו סיגריות על פניו המתות.

המשפחה הגיע לחדר המתים כדי לאסוף את גופתו של מוחמד ולהביא אותה לקבורה ורק אז אמרו להם שיש עוד גופה במקררים - הגופה של זיינב. המראה שנחשף לבני המשפחה, מראה גופת בתם, ימשיך לרדוף את סוריה כולה לעוד זמן רב. "הראש והידיים, נחתכו וסימני צריבה ושריפה נראו על גופה", משחזר השכן, "בחלק מהמקרים השריפה נעשתה עד העצם".

האמא במשפחת אל-חוסייני נאלצה לחתום על מסמיך המצהיר שילדיה נחטפו ונרצחו על ידי כנופיית פשע, אך ארגון אמנסטי חשף את הסיפור האמיתי. היא נאנסה, עברה התעללות ובסופו של דבר נרצחה כשהייתה במעצר.  "זה המקרה הנוראי ביותר שראינו עד היום", אמר פעיל אמנסטי ל-CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת