המורדים בסוריה מנסים להקים צבא

המאבק בסוריה עולה מדרגה ומאיים להפוך לאלים עוד יותר כשמתנגדי משטרו של אסד, עריקי הצבא, מקימים גוף מזוין בשם "צבא סוריה החופשית", שנשבע להילחם על סוריה ולהפיל את הנשיא מדמשק

"צבא סוריה החופשית" (פייסבוק)

קבוצת עריקים מהצבא הסורית המכנה עצמה "הצבא הסורי החופשי", עורכת ניסיון ראשון להקים צבא מאורגן כדי להתעמת ולהפיל את צבאו של בשאר אסד. בסוריה נשמעים קולות של תקווה לצד קולות של פחד ממעבר המאבק בממשל הסורי לשלב חדש, שלב אלים בהרבה.

עד היום, המחאות ברחבי סוריה היו מחאות שקטות, כמעט ללא נשק מצידם של המפגינים. עכשיו המחאה האזרחית הסורית מיואשת מחוסר התמיכה הבינלאומית, כולל מדינות ערב וטורקיה שמסתפקות במילים והכרזות ועדיין לא פועלות.

המורדים החלו להתארגן דרך הרשתות החברתיות, הם נאספים מחוץ לגבולות סוריה - בלבנון ובטורקיה, שם הם משוחחים ומגייסים תמיכה מכל מי שניתן, כולל אזרחים שנמלטו וגויסו עכשיו למאבק.

זו תחילתו של מרד מזוין

על פי הטענות שעולות באתר הפייסבוק של הארגון יש בין המורדים כ-10,000 חיילים. ייתכן כי המספר המופיע בדף הפייסבוק מוגזם וכן פרסומי המורדים שטוענים כי הפילו מסוק צבאי ליד דמשק. אין לכך כל תיעוד או דיווח על הפלת מסוק בחודש האחרון.

"זו תחילתו של מרד מזוין", אמר הגנרל ריאד אסד, מפקד חיל האוויר שערק ביולי האחרון וברח לטורקיה. "לא ניתן להפיל את המשטר, אלא בכוח ושפיכת דמים" הוא אמר לכתב הוושינגטון פוסט בטלפון, "אבל בכל אופן, לא נספוג יותר אבידות מהכמות שאנחנו מאבדים עכשיו. הם הורגים אותנו, הם מענים אותנו ומשליכים את הגופות".

על פי הגנרל שערק, כוחות נאמנים לצבע המורדים, כבר פועלים בעיר חומס, בג'בל זאוויה ובדיר א-זור סמוך לעירק. בעמוד הפייסבוק של צבא סוריה החופשי נכתב שהכוחות נחושים להעיף את הנשיא אסד וכוחותיו - גם מדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת