אבו מאזן: "זקפו את ראשכם, אתם פלסטינים"

יו"ר הרשות הפלסטינית שב עם פמלייתו כמנצח ממטה האו"ם בניו יורק, שם הגיש בסוף השבוע את הבקשה הרשמית להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, המדינה ה-194 באו"ם. אלפי בני אדם חגגו במרכז רמאללה כחלק מקבלת הפנים למשלחת הפלסטינית

קבלת פנים חמה לראיס: אלפי פלסטינים התכנסו משעות הצהריים המוקדמות במרכז רמאללה, לקראת שובה של פמליית יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מניו יורק, שם הוגשה למועצת הביטחון הבקשה להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. את טקסי קבלת הפנים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

יו"ר הרשות אבו מאזן נשא דברים בפני ההמונים שהתכנסו במקום, כשהם מניפים את דגלי פלסטין ואת תמונותיו. "בשם אללה הרחמן והרחום, יצאתי לאו"ם שאני נושא את תקוותיכם, חלומותיכם, השקפותיכם לעתיד, והצרכים שלכם להקמת מדינה פלסטינית עצמאית. לא היה ספק לרגע אחד, שכל העולם החופשי קיבל את מה שהעברתי בשמכם, את התרבות שלכם, את המאבק שלכם, את השאיפות שלכם", אמר אבו מאזן.

"אמרנו לעולם, כי האביב הערבי קיים אבל גם האביב הפלסטיני קיים. אביב עממי, הלוחם בשלום למען המטרות שלנו. העקשנות הזו שהעברתי מכם לעולם, בזכותו העולם עמד לנוכח השאיפות שלכם והתקוות שלכם", הוסיף אבו מאזן.

יו"ר הרשות ציין: "אחיי ואחיותיי, אנחנו מציאותיים. אנחנו אומרים שהדרך שלנו, הדיפלומטית ברחבי העולם החלה. יש בפנינו דרך ארוכה, עלינו להבין היטב שיהיו מי שינסה לסכל את המהלך הזה ולהציב בפניו מכשולים. יש כאלה שעדיין מתנגדים לזכויות וללגיטימיות, אבל באמצעותכם אנחנו נהיה הרבה יותר חזקים מכל המתנגדים".

"הדגשנו לכולם שאנחנו רוצים להגיע להגשמת זכויותינו בדרכי שלום, במשא ומתן, אבל לא בשום משא ומתן שיהיה בבסיסו לגיטימיות שקשורה לקרקע ולהתנחלויות. העולם ראה, והיה עד לעוצמתו של העם הזה באמצעות מסכי הטלוויזיה והבין היטב שהעם הזה הוא תרבותי, דורש בזכויותיו בלבד. אנחנו על האדמה הזו נישאר ונישאר ונישאר", הדגיש אבו מאזן. 

"אין ספק אנחנו חזקים. אנחנו חזקים בזכות הזכויות שלנו, זו הלגיטימציה שלנו, זו הנחישות שלנו. אנחנו נחושים בעיניים בלבבות ובמדיניות , זקפו את ראשכם - אתם פלסטינים", אמר אבו מאזן. 

נביל שעת': יש לנו רוב במועצת הביטחון

במתחם המוקאטעה התרחשה לאורך היום קבלת פנים מיוחדת לכבוד הפמליה: במה מיוחדת הוקמה במקום, לא הרחק מקברו של יאסר ערפאת. לרגל האירוע, הופסקו הלימודים בבתי הספר וכן ארגוני העובדים הממשלתיים והפקידים ישוחררו מוקדם יותר מעבודותיהם.

בינתיים, בכירי הפמליה הפלסטינית שהתלוותה לאבו מאזן בניו יורק, טוענים כי אין בכוונת הרשות לחזור בה מהבקשה לזכות בהכרה בהקמתה של מדינה עצמאית מהאו"ם. "הצד הפלסטיני אינו מתכוון לוותר על המשך המערכה על חברותה של פלסטין באו"ם", אמר היום חבר הפמליה הפלסטינית לניו יורק נביל שעת'. "נמשיך בלחצנו על מועצת הביטחון להביא להצבעה בתוך זמן קצר".

לדברי שעת', הפלסטינים לא יפסידו בהצבעה - חרף הדיווחים האחרונים כי הושג גוש חוסם לפניה הפלסטינית במועצת הביטחון. "תשע מדינות יצביעו לטובתנו", הבטיח הבכיר הפלסטיני. "מרבית ראשי המדינות הללו אישרו לנו במפורש כי הם יצביעו לטובתנו - לרבות ניגריה, הודו וגבון".

שעת' המשיך גם את קו הביקורת החריף נגד הממשל האמריקני. "לא נציל את אובמה, כדי שהוא יזכה בתקופת נשיאות נוספת על חשבון הסוגיה הפלסטינית", אמר. "אף אחד לא יכול להכריח אותנו לחזור בנו מהחלטתנו. אובמה מעדיף להיכנע ללחצי הלובי הציוני, אבל הוא יפסיד רבות באזור שלנו. לא נשללם את מחיר הבחירות של אובמה.

הבכיר הפלסטיני התייחס גם לאיומים האמריקניים לפיהם יוטלו סנקציות כלכליות על הרשות - באם ימשיכו הפלסטינים במאמציהם להשיג הכרה במדינה עצמאית. "לא נוותר על הסוגיה הפלסטינית בתמורה לחופן דולרים", אמר שעת' והדגיש: "לא נכיר בצביונה היהודי של ישראל. אם נכיר בכך, ייעקרו מליון פלסטינים וחצי מבתיהם בישראל - וזה בלתי מתקבל על הדעת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק