רחוק מהאו"ם: רמאללה לבשה אווירת חג

בשעה שאבו מאזן התקבל בעצרת האו"ם במחיאות כפיים סוערות, יצאו תושבי עיר מגוריו לרחובות וחגגו את הפיכת המהלך המדיני הפלסטיני לעובדה מוגמרת. גם ההערכות שהוא לא יוליד מדינה לא הצליחו להעיב על השמחה

בזמן שהמהלך החד-צדדי של אבו מאזן החל לקרום עור וגידים בניו יורק, לבשה רמאללה אווירת חג של ממש. המוני פלסטינים יצאו לרחובות העיר, שהתמלאו בדגלי אש"ף, ובחגיגות שנערכו בחוצות הניפו את המספר 194 - שייצג את חברותה של פלסטין באו"ם - אם הבקשה שהניחה הנהגת הרשות ייצלח.

גם בדרכים המובילות לעיר נתלו כרזות ענק ועליהן הכיתוב: "האו"ם -  צועדים יחד אל עצמאותה של מדינת פלסטין - מספר 194". בתוך רחובות וסמטאות רמאללה עיטרו את קירות הבתים ואת חלונות הראווה של החנויות תמונותיהם של יו"ר הרשות, אבו מאזן, ובכירי ההנהגה הפלסטינית.

גם הכעס שהצטבר ברחוב הפלסטיני, בעקבות נאום התמיכה בישראל שנשא נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, קיבל ביטוי בשטח. כרזות ועליהן מאזניים ובהן נראית יד אמריקנית שוקלת את ישראל כ"שווה" יותר מול הפלסטינים ניתלו במקומות רבים, וכן מספרי ההרוגים הפלסטינים בעימותים עם ישראל מאז קום המדינה.

בכיכר מנארה שבלב רמאללה ניצב בגאון כיסא העץ האדיר, המתנשא לגובה שישה מטרים, שהוצב שם כמה שמייצג את מושבו של נציג המדינה הפלסטינית העתידית בעצרת הכללית של האו"ם. מעליו מתנוסס דגל אש"ף שעליו נכתב: "זכותה של פלסטין להתקבל כחברה מלאה באו"ם".

סמוך לשם, הורגשה אווירת חג וצעירים רבים שלבשו מדי צבא רקדו שם, לצד נשים לבושות בשמלות רקומות. סבאח אבו בכר, יועצת ניהול בת 30, הלכה היום עם חבריה לעבודה לחגוג עם יתר תושבי רמאללה. "היוזמה לגשת לאו"ם נהדרת", היא סיפר הבהתלהבות. "עכשיו אנו אלה שקובעים את סדר היום, לא הישראלים".

 

 

 

 

 

על הישראלים אמרה אבו בכר: "הם מודאגים מכך שאם אנו נתקבל במשפחת העמים, הם ייאלצו להתמודד עם תביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג".

למרות ההערכות שהניסיון להתקבל במועצת הביטחון כמדינה מן המניין לא יסתיים בהצלחה, שמרה אבו בכר על אופטימיות. "יש כבר שבע מדינות שייתמכו בנו במועצה. אם רק נשיג תשע, זה יעבור. כל כך מרגש לראות את הדגל שלנו מונף בכל מקום. היום יותר מכל אני חשה גאווה גדולה להיות פלסטינית".

ומה יקרה אם ארצות הברית תממש את איומה ותפעיל את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון? בשאר זוביידה, פקיד בנק בן 22 מיריחו, הזהיר כי "צעד כזה יסמן את וושינגטון כאויבת של המוסלמים. העולם הערבי משתנה כולו. אם סעודיה תמלא אחר ההוראות של האמריקנים, המלך שלה יודח מהשלטון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת