טורקיה מנתקת את היחסים עם סוריה

זורק עצם לאובמה? ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן הודיע על כוונתו לנתק את היחסים עם סוריה. "לא רציתי להגיע לכך, אבל הם לא הותירו לי ברירה", אמר ארדואן והוסיף "אין לי יותר אמון בממשל הסורי"

מנתקים יחסים: ארדואן ואסד. ארכיון (AP)

המתיחות ביחסי טורקיה-סוריה מגיעה לשיא: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע היום על ניתוק השיחות בין ממשלת טורקיה לבין המשטר הסורי, כך פורסם בעיתון הטורקי "הורייט". "החלטתי להפסיק את השיחות עם ממשלת סוריה. לא רציתי שזה יגיע לנקודה הזאת, אבל המשטר הסורי דחף אותי לידי החלטה כזו", אמר ארדואן בניו יורק.

ארדואן הוסיף, לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי ממשלת סוריה ניהלה בזמן האחרון תעמולה נגד טורקיה. "זה ממש בלתי נסבל", אמר ראש הממשלה הטורקי, והוסיף "אין לנו שום אמון בממשלה הנוכחית". ארדואן אף הדגיש כי בכוונתו לבקר במחנות הפליטים הסורים במחוז הטורקי הדרומי האטאי, כדי לבדוק את התנאים בהם הם חיים.

ארדואן על אסד: "יומו יבוא"

במהלך ביקורו בלוב בסוף השבוע, תקף ארדואן את נשיא סוריה על מדיניותו נגד המפגינים בסוריה ואמר כי "אלו שמדכאים את עמם בסוריה לא ישרדו לאורך זמן". ארדואן אמר את הדברים במהלך ביקורו בלוב, כחלק ממסעו במדינות "האביב הערבי".

"הזמן של האוטוקרטיות נגמר, וגם המשטרים הטוטליטריים נעלמים אט אט", אמר ארדואן במהלך הביקור, אל מול קהל לובי שהריע לו. ראש הממשלה הטורקי קרא לעם הלובי להתאחד מול הרודן מועמר קדאפי ולהתכונן ליום שאחרי לכתו. "אתם אלה שהראיתם לכל העולם שאף ממשל לא יכול לעמוד בדרכו של העם, רצונותיו ושאיפותיו", אמר ארדואן.

בניגוד לנאומיו הקודמים של ארדואן, בהם נשלחו מסרים מאיימים לעבר ישראל, הפעם בחר ראש הממשלה הטורקי להתמקד בעולם הערבי. אחד הנושאים שהעלה ארדואן בשיחותיו עם כלי התקשורת במדינה נוגע לשיתוף הפעולה המתהדק עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת