האחים המוסלמים נגד ארדואן: שלא יתערב במצרים

אנשי תנועת האם של חמאס דווקא שמחו כשה"אויב" החדש של ישראל הגיע לביקור רשמי בקהיר, אבל אחרי שארדואן הביע תקווה בריאיון כי לאחר הבחירות תאמץ מצרים אופי חילוני - נפתחה חזית ישירה מול אנשי האחים המוסלמים, שכעת מאשימים אותו ב"התערבות בוטה ובלתי מקובלת בענייניה של מצרים"

ארדואן. נתון למתקפה (AP)

תחילה היו פעילי "האחים המוסלמים" במצרים הראשונים לקבל בברכה את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן - אבל היום התהפכו הטונים כלפיו בארגון - אחרי ש"העז" להתבטא בעד הקמת דמוקרטיה חילונית במצרים של אחרי עידן מובארק.

בריאיון שהעניק לערוץ טלוויזיה מצרי אמר ראש ממשלת טורקיה: "בתקופת המעבר שבה אנו שרויים אני בטוח שהמצרים יקבלו החלטה לבחור בדרך הדמוקרטית", אמר ארדואן. "אני משוכנע שהם יגיעו למסקנה שמדינה חילונית אין פירושה חיים ללא דת, אלא מדינה שבה קיים חופש דת ויכולת להעניק לכל אזרח זכות לחיות לפי אמונתו".

לשם המחשה, ציין ארדואן בריאיון כי "אני עצמי עומד בראש מדינה חילונית, אך איני חילוני. במדינה חילונית האנשים לא חייבים להיות חילוניים. 99% מתושבי טורקיה הם מוסלמים, אך חיים בקרבנו גם נוצרים ויהודים שזוכים ליחס זהה".

"התערבות בוטה בענייניה הפנימיים של מצרים"

אותם דברים, שככל הנראה נעמו לאוזניים מערביות, זכו ליחס עוין במיוחד בקרב תנועת האם של חמאס. דובר "האחים המוסלמים", ד"ר מוחמד רוזלאן, מסר בתגובה כי דבריו של ארדואן מהווים "התערבות בוטה ובלתי מתקבלת על הדעת בענייניה הפנימיים של מצרים".

עוד ציינו ב"אחים המוסלמים" כי "בטורקיה כופה החוק על האזרחים לאמץ אורח חיים חילוני, אבל המצב של מצרים אינו דומה לזה של טורקיה ולכן משטר מסוג זה אינו מתאים לנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת