עזה חוגגת: ראשי חמאס ערכו עצרת תמיכה בארדואן

ההידרדרות ביחסים בין ישראל לבין טורקיה מרוממת את מצב הרוח ברצועת עזה, שם נערכה הערב הפגנה המונית בה הודו מנהיגי חמאס לראש ממשלת טורקיה על "עמידתו האיתנה" לצדם. ברקע הדברים, הביעה הליגה הערבית תמיכה בפניית אנקרה לבית הדין הבינ"ל בהאג נגד ישראל

לבה של עזה עם טורקיה. צילום ארכיון (AP)

בזמן שרף המתיחות בין ישראל לבין טורקיה לא יורד ואחרי שבחמאס כבר בירכו על ההחלטה באנקרה לגרש את השגריר הישראלי עקב הסירוב בירושלים להתנצל על תקרית ההשתלטות על ה"מרמרה", לבשה הערב עזה אווירת חג - כשהמוני פלסטינים, מונהגים בידי ראשי חמאס, ערכו בעיר עצרת תמיכה בטורקיה והעבירו לראש ממשלתה, רג'פ טאיפ ארדואן, מסרים של הוקרה.

המונים הניפו במהלך האירוע את דגלי פלסטין, חמאס וטורקיה זה לצד זה - ואחדים מהם שרפו את דגלי ישראל. דובר חמאס, איסמעיל רדואן, אמר כי הוא מודה לראש ממשלת טורקיה על "עמידתו האיתנה לצדה של רצועת עזה" ושלח מסרים של תמיכה גם לעבר חברי הליגה הערבית - שהביעו הערב תמיכה בכוונת אנקרה לפנות נגד ישראל לבין הדין הבינלאומי בהאג.

 

מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, הודיע הערב כי מדינות ערב כולן תומכות במהלך הטורקי המתוכנן להעביר את הדיון בחוקיות מדיניות הסגר על עזה ומבצע ההשתלטות על ה"מרמרה" לבית הדין הפלילי בהאג.

במסיבת עיתונאים שכינס בקהיר סיפר כי שוחח בטלפון עם שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטאולו, שעדכן אותו במהלכים שמתכוונת ארצו לנקוט נגד ישראל.

בכינוס הליגה הערבית דנו נציגי המדינות החברות בארגון ב"תיאום מהלכים ותכניות תמיכה בפלסטינים", וכן בהכנות הדרושות לקראת ההצבעה בעצרת האו"ם על הכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית.

אל-ערבי סיפר במסיבת עיתונאים כי הוא עורך מאמצים רבים לשכנע את ראשי המדינות החברות באיחוד האירופי לתמוך בבקשה הפלסטינית, וציין כי הוא צופה אופטימיות באשר לכך.

מוקדם יותר היום פורסם כי ארדואן מתכוון לבקר בעזה כבר במהלך השבוע הבא, ובכך לשבור את המצור עליה. בעבר דווח מספר פעמים כי בכוונת ארדואן לבקר ברצועה, אך הביקור נמנע לבסוף או נדחה למועד לא ידוע. כעת, כאמור, צפוי ככל הנראה ראש הממשלה הטורקי לממש את כוונתו, זאת על רקע המשבר הדיפלומטי החמור בין שתי המדינות ולקראת ההכרזה הפלסטינית על עצמאות בעצרת הכללית של האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת