דיווח בטורקיה: "ארדואן יבקר בעזה בשבוע הבא"

מה שלא הצליח לעשות משט המרמרה, יעשה, ככל הנראה, ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן. על פי דיווחים בטורקיה, צפוי ראש הממשלה ארדואן לבקר במהלך רצועת עזה כבר בשבוע הבא - במטרה לשבור את המצור הישראלי. ביקורו של ארדואן ברצועה נמנע בעבר, אך נראה כי הוא עשוי לצאת לפועל בשל ההרעה ביחסי שתי המדינות

הולך לעזה. ארדואן (רויטרס)

אחרי ניתוק היחסים - צעד נוסף של הסלמה בדרך: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מתכוון לבקר בעזה כבר במהלך השבוע הבא, ובכך לשבור את המצור על הרצועה - כך מדווחים היום כלי התקשורת בטורקיה, אשר מצטטים גורמים ממשלתיים.

בעבר דווח מספר פעמים כי בכוונת ארדואן לבקר ברצועה, אך הביקור נמנע לבסוף או נדחה למועד לא ידוע. כעת, כאמור, צפוי ככל הנראה ראש הממשלה הטורקי לממש את כוונתו, זאת על רקע המשבר הדיפלומטי החמור בין שתי המדינות ולקראת ההכרזה הפלסטינית על עצמאות בעצרת הכללית של האו"ם.

 בטורקיה צופים הרעה נוספת ביחסים עם ישראל

בעוד גורמים מדיניים בכירים בישראל ובקהילה הבינלאומית מביעים תקווה ומנסים מתחת לפני השטח ומעליו למנוע מתיחות מסוכנת בין שני הצבאות הגדולים במזרח התיכון, בעיתונות הטורקית מתכוננים להרעה נוספת ביחסים שבין ירושלים לאנקרה.

"המזרח התיכון לא יהיה יותר מקום שבו חיל הים הישראלי יכול להפגין את הבריונות שלו נגד כלי שיט אזרחיים", אמר בסוף השבוע בכיר טורקי לעיתון "הורייט".

הגורם הרשמי התייחס להודעה של שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו, ובמיוחד למשפט שנאמר על ידו כי "טורקיה תנקוט בכל האמצעים שיבטיחו את ביטחונם של כלי שייט במזרח הים התיכון". דברים אלה מושכים את מרבית תשומת הלב של התקשורת במזרח התיכון, והפירוש למילים "כל האמצעים" - עדיין פתוחה לפרשנות.

דיפלומט לשעבר: "ישראל אחראית למוות"

אוזדם סנברק, לשעבר שגרירה של טורקיה לאו"ם, אמר היום לעיתון הטורקי "זמאן" כי החלק בדוח פאלמר שמתרכז במצור הימי על רצועת עזה נוגד דוח אחר של הארגון שקובע כי המצור אינו חוקי. בדבריו, הצביע השגריר הטורקי על דוח של ועדת האו"ם לזכויות אזרח בז'נווה.

סנברק הוסיף ואמר כי הדוח "אינו מרפה את ידיה של טורקיה". "האחראית למקרי המוות על הספינה היא ישראל, ומהסיבה הזו היא צריכה להתנצל ולהעביר פיצויים למשפחות", אמר הדיפלומט הטורקי לשעבר. "עם זאת, ישראל לא מבינה את זה ועושה טעות היסטורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת