מאבטחות קדאפי: "נאנסנו"

חמש נשים שהיו חברות ב"משמר האמזונות", יחידת שומרות הראש של קדאפי, העידו בפני פסיכולוג כי עברו אונס שיטתי בימיהן כמאבטחות הרודן. על פי העדויות, עברו הבנות התעללות מצד קדאפי, בניו וקציניו הבכירים, כשעברו מיד ליד כמו חפץ

המראה של שליט לוב מועמר קדאפי מוקף בשומרות ראש קשוחות אינו חדש. אותן לנשים לוחמניות היו אחד מסימני ההיכר של הרודן במשך שנים. עם זאת, עם נפילת הרודן, חמש מתוך יחידת העילית של שומרות הראש של קדאפי טוענות - "הוא אנס אותנו".

בגרסה המלטזית של העיתון "סאנדיי טיימס" נכתב כי שומרות הראש סיפרו לפסיכולוג בעיר בנגאזי כי עברו אונס והתעללות מידי קדאפי ובניו ו"הושלכו הצידה" כשאלה "השתעממו" מהן. הפסיכולוג, סרחאם סרווגה, אוסף את העדויות של הנשים ובסופו של דבר עתיד להגיש אותם לבית הדין הבינלאומי, שהוציא צווי מעצר לקדאפי ובניו בחשד לפשעי מלחמה.

מתוך עדויות הנשים מתגלה תמונה מזעזעת של רמייה, ניצול והשפלה. אחת משומרות הראש דיווחה כי היא אולצה להתגייס ליחידת שומרות הראש אחרי שנציגי המשטר פנו אליה וסיפרו לה סיפור שקרי, לפיו אחיה נתפס מבריח סמים וכי הדרך היחידה שלה להציל אותו היא להצטרף ליחידה.

"יש כאן דפוס ברור", אמר סרווגה, "הנשים היו כמו חפצים, בתחילה נאנסו על ידי הרודן בעצמו, לאחר מכן על ידי אחד מבניו, אז עברו לקצין בכיר ורק אז פסק האונס". הפסיכולוג חוקר במקביל גם את הטענות לפיהן שידל קדאפי את חייליו לאנוס כלוחמה פסיכולוגית בזמן המהפכה.

נשים שימשו כשומרות הראש של קדאפי מאז שנו ה-70' של המאה הקודמת. קדאפי הקים את היחידה המיוחדת שכונתה "משמר האמזונות", המונה כ-30 נשים, שנשבעו לו אמונים וחלקן אף נדרו נדר בתולים. בשנת 1998 אחת נהרגה ושתיים נוספות נפצעו בניסיון התנקשות ברודן, שהצליחו הנשים לסכל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת