מועצת המורדים מציעה פרס על ראשו של מועמר קדאפי

מיליון דולרים וחצי - זהו הפרס שמציעים המורדים למי שיתפוס את הרודן הלובי, חי או מת. בינתיים, הקרבות בטריפולי נמשכים וההערכות הן כי קדאפי ברח לדרום המדינה, שם יש לו עדיין שבטים רבים שתומכים בו ומוכנים להילחם למענו

נמשכים החיפושים אחרי הרודן: מועצת השלטון הזמנית של המורדים בלוב מציעה היום פרס של מיליון דולרים וחצי למי שיהרוג את מועמר קדאפי או יתפוס אותו חי. ההודעה על הפרס באה לאחר שאמש נפל ארמונו של הרודן לידי המורדים - אך הוא עצמו לא נמצא בתוכו.

"איפה אתה קדאפי? איפה אתה מסתתר?", קרא היום אחד מהמורדים בסמוך לארמונו. "באנו להגיד לקדאפי שילך לעזאזל, אבל הוא לא פה. הוא מתחבא. אז לך לעזאזל, קדאפי. לוב שייכת ללובים ולא לרוצחים", אמר אחר.

על פי ההערכות, יצא קדאפי דרומה לכיוון הסהרה, למחוז פזאן, שם יש שבטים רבים שעדיין נאמנים לו. מדובר במחוז השלישי בלוב שלא הצטרף להתקוממות נגד הרודן. היום הבטיחו מקורביו של קדאפי, בתו עיישה והדובר שלו מוסא איברהים, כי הם הולכים להילחם.

"תבוא מתקפת נגד", הם אומרים. לדבריהם, יש להם מספיק מתנדבים שילכו איתם כדי לכבוש מחדש את טריפולי. הדבר מאותת כי קדאפי לא מוותר על לוב, ומנסה לעשות כל מה שניתן בשביל להשיב למורדים. המבחן הבא, כך נראה, יהיה בקרב על סירט, עיר מולדתו של הרודן.

בכיר לובי: אחים יהודים סייעו לו

על רקע מה שנראה כגל הלחימה האחרון בלוב לפני ההפיכה, קרא היום לעולם מייסד התנועה הדמוקרטית במדינה לסייע למורדים לבצע את המעבר לדמוקרטיה בצורה הנכונה, כדי להביא ליציבות פוליטית ולהילחם באלימות. בשיחה עם ערוץ החדשות הודה אחמד שובני גם לישראל והוסיף: "האחים היהודים ממוצא לובי סייעו לנו להשתחרר מהדיקטטורה כבר מהיום הראשון".

במהלך הראיון, חשף שובני כי בין הנדבנים הרבים שסייעו לכוחות המורדים בכספים ובתרופות, גם וולטר ארביב, איש עסקים ישראלי ממוצא לובי, המתגורר כיום בקנדה. "יש הרבה מאוד יהודים ממוצא לובי וההיסטוריה הפוליטית שלהם במדינה הולכת למעלה מ-2,000 שנה לאחור. זה כתוב באב", אמר שובני.

"יש שחר חדש אחרי קדאפי", אמר שובני באופטימיות. "עכשיו זה הזמן לבנות גשרי הבנה ודיאלוג וזה יכול לקרות רק במצב של דמוקרטיה", הוסיף, ואף הציב את ישראל כמודל לחיקוי: "צריך לייסד דמוקרטיה מתפקדת כמו בישראל. אתם צריכים לסייע לנו ליצור דמוקרטיה פוליטית מתפקדת".

בדבריו התייחס מייסד התנועה הדמוקרטית לאיומיו של קדאפי באשר לעתיד לוב בעידן שאחריו. "קדאפי טוען שאל-קאעידה יקום בלוב כשהוא ייפול, אבל מדובר באיום שקיים בכל מדינה, גם בישראל", אמר. "אנחנו צריכים להתמודד עם האיום הזה ולא לפספס את ההזדמנות של בניית דמוקרטיה בגללו", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת