בכיר לובי: "האחים היהודים סייעו לנו במהפכה"

בשיחה עם ערוץ החדשות, סיפר היום אחמד שובני, מייסד התנועה הדמוקרטית בלוב, כי בין הנדבנים הגדולים לכוחות המורדים נמצא גם וולטר ארביב, איל הון ישראלי ממוצא לובי המתגורר כיום בקנדה. "עלינו להביא לדמוקרטיה מתפקדת ולא למלחמת אזרחים", הוסיף שובני. "יש להקים דמוקרטיה כמו בישראל", הצהיר

על רקע מה שנראה כגל הלחימה האחרון בלוב לפני ההפיכה, קרא היום לעולם מייסד התנועה הדמוקרטית במדינה לסייע למורדים לבצע את המעבר לדמוקרטיה בצורה הנכונה, כדי להביא ליציבות פוליטית ולהילחם באלימות. בשיחה עם ערוץ החדשות הודה אחמד שובני גם לישראל והוסיף: "האחים היהודים ממוצא לובי סייעו לנו להשתחרר מהדיקטטורה כבר מהיום הראשון".

"אחרי עשרות שנים, הצליחה לוב להתנתק מהרודן האכזר ששלט במדינה. האזרחים הצעירים של לוב בחרו להתקומם נגד צורת הדיכוי ועכשיו יש לנו הזדמנות זהב לדמוקרטיזציה", הצהיר שובני במהלך הראיון. "אנחנו לא רוצים לפספס את ההזדמנות ולכן על הקהילה הבינלאומית לסייע לנו להקים דמוקרטיה, בחסות האו"ם, בצורה שלא תגרום למלחמת אזרחים שייקחו את החוק לידיים", הוסיף.

במהלך הראיון, חשף שובני כי בין הנדבנים הרבים שסייעו לכוחות המורדים בכספים ובתרופות, גם וולטר ארביב, איש עסקים ישראלי ממוצא לובי, המתגורר כיום בקנדה. "יש הרבה מאוד יהודים ממוצא לובי וההיסטוריה הפוליטית שלהם במדינה הולכת למעלה מ-2,000 שנה לאחור. זה כתוב באב", אמר שובני.

"קדאפי נמלט לפזאן"

"יש שחר חדש אחרי קדאפי", אמר שובני באופטימיות. "עכשיו זה הזמן לבנות גשרי הבנה ודיאלוג וזה יכול לקרות רק במצב של דמוקרטיה", הוסיף, ואף הציב את ישראל כמודל לחיקוי: "צריך לייסד דמוקרטיה מתפקדת כמו בישראל. אתם צריכים לסייע לנו ליצור דמוקרטיה פוליטית מתפקדת".

בדבריו התייחס מייסד התנועה הדמוקרטית לאיומיו של קדאפי באשר לעתיד לוב בעידן שאחריו. "קדאפי טוען שאל-קאעידה יקום בלוב כשהוא ייפול, אבל מדובר באיום שקיים בכל מדינה, גם בישראל", אמר. "אנחנו צריכים להתמודד עם האיום הזה ולא לפספס את ההזדמנות של בניית דמוקרטיה בגללו", הוסיף.

באשר למקום הימצאו של הרודן הלובי, אמר שובני: "הוא נעלם מטריפולי. הוא חזר כנראה לפרובינציית פזאן, שם יש לו 100%. אנחנו צריכים למנוע ממנו לחזור להרגליו הישנים. הוא החל את דרכו כטרוריסט ומסיים אותה כטרוריסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת