צפו: דיווח מתוך המתחם הכבוש של קדאפי

כתבת רשת סקיי הבריטית נכנסה יחד עם כוחות המורדים למתחם הנשיאות של קדאפי, שנכבש והפך לסמל הניצחון של לוב החופשית על הרודן ששלט בה 42 שנה, והביאה עדות מיד ראשונה לשמחת הניצחון - ולשמחה לאידו של קדאפי. "איפה הוא? הוא מתחת לאדמה! אנחנו מחפשים אותך, איפה אתה?", שואל אחד החוגגים במצודה שנכבשה

המורדים בקדאפי, אזרחים שלקחו לפני חצי שנה נשק לידיים ויצאו להלחם למען חירותם, מנופפים היום בדגלה של לוב החדשה והחופשית על הפסל שסימל את שלטונו של קדאפי למשך תקופה כל כך ארוכה - אגרוף הברזל שאוחז מטוס קרב אמריקני. כתבת רשת סקיי הבריטית, אלכס קרופורד, הגיעה ללוב בימים האחרונים ונכנסה יחד עם המורדים הלוחמים לתוך מתחם הנשיאות.

"זה לא ייאמן, כל האנשים שהקריבו את עצמם למעננו, למען הרגע הזה, מול המצודה שלו", קרא אחד החוגגים במצודה שנכבשה. "איפה הוא? הוא מתחת לאדמה! הוא לא יכול לעשות שום דבר. איפה הוא, אנחנו מחפשים אותך! איפה אתה? אני רוצה להגיד לקדאפי ולבניו: לכו לעזאזל, לוב היא לא של שכירי החרב, ולא של הרוצחים".

קדאפי לא היה שם וגם תומכיו נעלמו, כשבסופו של דבר המצודה שלו נפרצה ונכבשה. עכשיו המצודה המפוארת נהרסת באמצעות פעולות ספונטניות של אנשים פשוטים. הכרזות עם תמונתו הושחתו, הבתים שלו התרוקנו מציוד והרכוש הרב שלו הפך למזכרות עבור פשוטי העם.

"הו אלי הטוב, אני שמח בשביל כל הלובים"

ההקלה ניכרת על פניהם של תושבי טריפולי. אחד מהם חבש לראשו את הכובע של הרודן שהודח, הניף את מטה הזהב שלו ושם על צווארו שרשרת זהב גדולה, וסיפר: "בדיוק הלכתי לחדר שלו, חדר השינה של הקולונל קדאפי. ואז זה קרה, מצאתי את זה. הו אלי הטוב. אני שמח עכשיו, השגתי את הדבר הזה, אני שמח בשביל הלובים, כל האנשים האלה שסבלו מאוד, אני מודה לכל המדינות שעמדו איתנו, שעזרו לנו ותמכו בנו".

הלחימה לא הייתה קלה, איש לא ציפה מעולם שהיא תהיה קחה, אבל כשבנו של קדאפי סייף אל-איסלאם התעקש שקדאפי עדיין בשליטה ולא מתכוון ללכת לשום מקום, לוחמי האופוזיציה הביאו את הקרבות לדלת הראשית של קדאפי.

הם הורידו את הצלפים אחד אחרי השני מהמצודה של הרודן. אנשיו של קדאפי ירו טילים, הפציצו וזרקו רימונים לעבר המורדים. הפצועים נלקחו לבתי מגורים שהפכו לבתי חולים מאולתרים, וכאשר לא היה מה לעשות איתם שם - הם הועברו לבתי החולים הממשלתיים היחידים שעדיין עובדים.

"הם אולי חושבים שזהו הסוף, אבל זה לא נגמר עדיין", אומרת כתבת סקיי בתוך המצודה. "איפה כל אותם נאמנים שחגגו מול המצלמות ליד המצודה? איפה משפחת קדאפי? ואיפה משמר הקולונל? זה היה ניצחון חשוב וסמלי, אבל לוב רחוקה מאוד מלהיות יציבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת