קדאפי לא נכנע: "נמות מות קדושים - או ננצח"

בעוד אזרחי לוב החופשית חוגגים את ניצחון המהפכה אחרי כיבוש מתחם הנשיאות "באב אל-עזיזיה", הרודן הנמלט מסרב לוותר. "הנסיגה מהמתחם הייתה מסיבות טקטיות", אמר קדאפי בראיון לרדיו מקומי. "יצאתי להסתובב מחופש בטריפולי", הוסיף השליט ממקום מסתורו, "וראיתי אנשים ממשיכים בחייהם כרגיל"

המורדים אמנם השתלטו על מתחם ביתו של שליט לוב ב"באב אל עזיזיה", אולם מועמר קדאפי מסרב להיכנע. 

הבוקר שוב נשמע השליט המודח קדאפי מדבר ממקום מסתורו, כשהוא מבקש מאלפי תושבי טריפולי לטהר את העיר מהמורדים. בין היתר קרא קדאפי לאזרחים "נמות מות קדושים - או ננצח", ותירץ את התבוסה בטריפולי בכך ש"הנסיגה הייתה צעד טקטי בלבד".

"יצאתי להסתובב קצת בטריפולי בלי שאנשים יראו אותי, אני מחופש", נשמע קולו של הרודן בראיון טלפוני לתחנת רדיו בעיר. "מה שמוזר זה שראיתי צעירים מסתובבים בלי בעיה, הם לא מרגישים שטריפולי בסכנה, הכל בסדר מבחינתם. האנשים ממשיכים בחייהם כרגיל".

ההמונים ניתצו את פסל האגרוף ומטוס הקרב

אמש הצליחו המורדים,  לאחר שעות של קרבות, לכבוש את "באב אל-עזיזיה", מתחם המגורים של קדאפי ואנשיו בבירה טריפולי, ללא כל התנגדות. המורדים, בשיתוף כוחות נאט"ו, ניפצו את סמלי המשטר וטיפסו על פסלו המוכר של הרודן.

המורדים וכוחות נאט"ו פשטו אמש אט אט, תוך קרבות מרים, על המעוז האחרון של שליט לוב, מי שכינה עצמו "מלך מלכי המלכים של אפריקה". לפי סוכנויות הידיעות, "ירי השמחה התערבב בירי הקרבות". המורדים ניפצו את סמלי המשטר: דרכו על פסלו של קדאפי ותפסו גם את הרובה המוזהב שלו. עדי ראייה דיווחו על עשן כבד המיתמר מהמתחם. עיתונאים המתגוררים במלון "ריקסוס" הסמוך למתחם, דיווחו לרשת "אל ג'זירה" כי הם מצטופפים במרתף המלון מפני הארטילריה הרבה המוטלת על האזור.

רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי אלפי מורדים יצאו מהעיר הלובית מיסרטה בשיירת כלי רכב לכיוון בירתם. דובר כוחות המורדים הצהיר אמש כי "אנחנו לא חושבים שקדאפי עזב את המדינה". הדובר גומה אל-גמאטי הוסיף בשיחה עם רשת BBC הבריטית: "אנו מאמינים שהוא עדיין בלוב. במוקדם או במאוחר, ונעצור אותו. אם הוא יתנגד, נהרוג אותו".

מחמוד ג'יבריל: חלק מהערים עוד לא שוחררו

בהצהרה מצולמת ראשונה מאז נפילתו של מעוז קדאפי בידי המורדים, אמר אמש מחמוד ג'יבריל, ראש המועצה הזמנית השולטת בלוב, כי "אנו נתחיל בצעדי ביטחון לייצב את הביטחון בטריפולי ואת שאר הערים. חלק מהערים עוד לא שוחררו, והן מבקשות את סיוענו".

"אני מודה לצעירים ששחררו אותנו, זו המהפכה שלכם", אמר. "ויהיה עליכם לסיים אותה". על הופעתו הטלוויזיונית אמש של בנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, אמר ג'יבריל: "הוא הופיע כמו בהוליווד".

במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה במטה נאט"ו בנאפולי איטליה, אמר דובר הכוחות כי "המשימה שלנו עוד לא נגמרה. אין לנו מושג היכן נמצא קדאפי, אבל זה לא באמת משנה. אם נגלה שקדאפי מפקד על כוחותיו ממקום מסויים, לא נהסס לתקוף אותו".

דובר נאט"ו קרא לכוחות של קדאפי להיכנע, והדגיש: "זה הפרק האחרון של משטר קדאפי. הוא בדרך למטה. סופו של קדאפי לעמוד למשפט בפני עמו שלו. אנו נמשיך להגן על האוכלוסיה האזרחית".

בנו של קדאפי סייף אל-איסלאם, שסומן כיורש העצר והוגדר כמבוקש על ידי בית הדין הבינלאומי, טרף את הקלפים לאחר שנתן הופעה לילית סמוך למלון בו מתרכזים הכתבים הזרים במדינה - זאת לאחר שדווח כי נעצר. רשתות הטלוויזיה הערביות מדווחות שאל-איסלאם ואחיו מוחמד אמנם נעצרו, אבל שוחררו ברצף אירועים לא ברור. על פי התמונות - הם ממשיכים להוביל חוליות של נאמני המשטר הישן.

בקרב מנהיגי העולם עדיין נותרו שאלות פתוחות בכל הנוגע להתרחשויות בלוב: מה יעלה בגורלו של הנפט הלובי, מי יירש את קדאפי, ואולי השאלה שעשויה ללוות אותנו עוד מספר שבועות או חודשים - היכן מסתתר המנהיג הלובי?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת