סייף אל-איסלאם יצא לעיתונאים: "אבי נמצא בטריפולי"

בניגוד לדיווחים על מעצרו, נצפה אמש בנו ויורשו של מועמר קדאפי, סייף אל-איסלאם באחד המלונות בבירה טריפולי. כתב CNN פגש אותו ואל-איסלאם הבהיר לו כי "טריפולי בשליטתנו, אני מבטיח שהכל בסדר". בנו של קדאפי גם הדגיש כי אביו נמצא בריא ושלם בבירה יחד עם יתר המשפחה, אך סירב לציין היכן הוא נמצא

סייף אל-איסלאם, בנו של מנהיג לוב קדאפי, אינו עצור - זאת בניגוד לדיווחים אמש מצד המורדים וגורמים בבית הדין הבינלאומי בהאג. סייף הגיע אמש לבית המלון בטריפולי שבו שוהים העיתונאים הזרים. "טריפולי בשליטתנו, אני מבטיח שהכל בסדר", קבע אל-איסלאם, בעוד מטוסי הקואליציה ממשיכים לתקוף את מתחם המגורים של שליט לוב ב-42 השנים האחרונות.

סייף הגיע לבית המלון בשעת לילה מאוחרת כשהוא מחוייך, מניף את אגרופיו באוויר, מנופף ולוחץ ידיים לתומכים רבים שהקיפו את רכבו מחוץ לבית המלון. "אני פה כדי להפריך את השמועות", אמר אל-איסלאם לעיתונאים. "המלחמה בלוב היא מלחמה של טכנולוגיה ואלקטרוניקה שמטרתה ליצור כאוס וטרור במדינה. הם גם הביאו כנופיות חמושות דרך היבשה ודרך הים", הוסיף.

לנוכח הדיווחים על השתלטות המורדים על רובה המוחלט של העיר טריפולי, אמר סייף כי עיר הבירה מצויה תחת שליטתו של ממשל קדאפי. סייף נשאל האם אביו בריא ושלם ונמצא בטריפולי והשיב "כמובן". גם נשאל מה דעתו על כך שהוא מבוקש על ידי בית המשפט הבינלאומי בהאג בחשד לביצוע פשעים נגד האנושות, השיב בנו של קדאפי "לעזאזל עם בית הדין הבינלאומי".

בנו של קדאפי סיפר לעיתונאים בטריפולי כי תומכיו של אביו "שברו את עמוד השדרה של העכברושים הגנגסטרים האלה", בהתייחסו לכוחות המורדים שנכנסו לטריפולי במהלך סוף השבוע. "הגעת המורדים לעיר התאפשרה בעזרת תכסיס של אבי וכעת כוחותיו מכים בהם קשות", ציין אל-איסלאם.

כתב רשת CNN מת'יו צ'אנס מתאר את הגעתו של סייף אל מתחם בית המלון בעיר. לדבריו, נעצר בסמוך לבית המלון רכב משוריין ואנשים מסביב טענו כי סייף נמצא בתוכו. "דפקתי על החלון ואמרתי 'דוקטור סייף, אתה יכול לפתוח את הדלת? אנחנו רוצים לוודא שזה אתה'", סיפר צ'אנס. "הוא פתח את הדלת, הדליק את האור במכונית וזה אכן היה הוא. הוא היה מזוקן, נראה די רזה. הוא אמר לי שאביו, קדאפי, נשאר בטריפולי ביחד עם יתר המשפחה".

מוקדם יותר דיווח שגריר לוב באו"ם כי מוחמד, בנו הבכור של קדאפי, ברח ממעצר הבית שהטילו עליו המורדים, זאת בסיוע כוחות נאמניו של השליט. "נסיבות הבריחה אינן ברורות", אמר השגריר.

אובמה לקדאפי: הנח את כלי הנשק

נשיא ארצות הברית ברק אובמה קטע אמש את חופשתו המשפחתית, ולנוכח האירועים בלוב - נשא בפנטגון נאום מיוחד שבו קרא לרודן מועמר קדאפי להניח את נשקו והבהיר לו כי 42 שנותיו בכס השלטון בטריפולי באו אל קצן. לפני כן, דיווחה רשת "אל גז'ירה" כי בנו של קדאפי, חמיס, ושר המודיעין שלו עבדאללה סנוסי, נמצאו בלא רוח חיים בבירת לוב. גם כעת, עדיין לא ברור היכן נמצא קדאפי עצמו ומה מצבו.

בנאומו אמש אמר אובמה: "המצב בלוב רעוע מאוד. התחושה השלטת היא של אי ודאות, ועדיין נותרו גורמים רבים במשטר של קדאפי שמהווים איום. בכל מקרה, מה שבטוח הוא שמשטר קדאפי בא אל קצו ועתידה של לוב יהיה בידי אזרחיה". עם זאת, הדגיש אובמה כי "הקרב עדיין לא נגמר" וקרא לנאמניו של הרודן הכמעט-מודח להניח את כלי הנשק שלהם. "למרות שסופו של שקדאפי ממשמש ובא, צריך לזכור שיש לו עדיין את היכולת להביא לשפיכות דמים".

הנשיא האמריקני התחייב כי "ארצות הברית תסייע להגן על אזרחי לוב. הוריתי לאנשיי להיות בקשר ולטפל בסיוע ההומניטארי הנדרש. גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון כבר הדגישה כי אנו נסייע ללוב לכונן משטר דמוקרטי. משטרו של קדאפי סייע לטרור והיום אנו מתייחדים עם זכרם של כל מי שנפל קורבן למעשיו. אומץ הלב והתושיה של העם הלובי היו יוצאים מן הכלל".

אחרי חודשים עקובים מדם: אופוריה בלוב

בתום חודשים של מאבק אכזרי ועקוב מדם, נדמה כי הקרב שניהל אתמול מועמר קדאפי בניסיון להיאחז בכיסאו הוכרע - לטובת המורדים. הכיכר הירוקה שבלב הבירה טריפולי נפלה בקלות וכמעט בלי ירי. את רחובותיה שוטפים המונים שחברו למורדים, בעוד שקווי ההגנה של החטיבות הביטחוניות של קדאפי נעלמו כלא היו.

ברחבי לוב שוררת הערב אווירה של אופוריה: "זהו חסד האל", אמר אחד האזרחים שיצאו לרחובות - כשרבים מהם הניפו את דגלי לוב של טרם עידן קדאפי, וקרא: "דמם של האנשים שנהרגו לא נשפך לשווא".

כמו אנשי המגן שלו, לא ברור היכן שוהה קדאפי עצמו וכיצד נעלם כלא היה בסיס התמיכה שלו. טרם ההכרעה הסופית כבר ניתן לקבוע כי שליט ערבי שלישי נפל - ואין הוא האחרון בסביבה. התשובה לשאלה איך תיראה לוב החדשה נותרה עדיין בבחינת חידה, וכך גם מה יעלה בגורלו של קדאפי, אם וכאשר ייתפס.

הקרובה הישראלית: "קדאפי רע. מגיע לו"

בעוד שכוחות המורדים ממשיכים להדק את החבל סביב צווארו של עריץ לוב, מועמר קדאפי, ובזמן שבכל העולם ממתינים לצפות ברגע שבו יגורש מכס השלטון בטריפולי - דווקא בישראל ישנה מי שגילתה מעט חמלה אלפי הרודן - בזכות הקרבה המשפחתית שלה אליו.

גיטה בוארון, קשישה בת 78 מנתניה, היא קרובת משפחתו של קדאפי. את השעות האחרונות היא מעבירה בצפייה בטלוויזיה ובדיווחים על מה שנראה כשירת הברבור של שלטונו האכזרי של בן משפחתה.

"כואב הלב לראות אדם שהיה בעמדה גבוהה כל כך יורד ממש לתחתית", אמרה בריאיון לחדשות 2 באינטרנט - אך הדגישה: "אם הוא אכן התייחס כמו שמספרים לעם שלו - כנראה שמגיע לו". בתה של בוארון צעקה בזמן השיחה: "קדאפי הוא זבל" - למשמע דבריה של אמה.

רבים מבין מתנגדיו של קדאפי שבו וטענו בגנותו כי מוצאו יהודי. בוארון אישרה זו ואמרה: "הקשר שלנו מתבטא בכך שסבתא שלי הייתה אחות של סבתא שלו. אכן, זורם בעורקיו דם יהודי". היא הדגישה כי אין בכך שביקשה לנהוג בו בחמלה מהעובדה שגם היא סבורה שעליו לשלם על פשעיו. "הוא בן אדם רע ומגיע לו, אבל גם הוא זכאי לרחמים. אסור להוציא אותו להורג אלא להביא אותו למשפט כמו שצריך. לדעתי, איטליה היא הגורם המתאים ביותר בכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת