אובמה לקדאפי: הכל נגמר, הנח את כלי הנשק

בתום 42 שנים, באה שירת הברבור של משטר העריצות לסופו. אחרי שטריפולי נפלה בידי המורדים ועקבותיו של הרודן לא נודעו, עולה מדיווחים שבנו של קדאפי, חמיס, ושר המודיעין שלו נמצאו מתים. אובמה נשא נאום מיוחד וקרא לשליט לוב: "המשטר בא לקצו. עתיד המדינה יהיה בידי אזרחיה"

תם - אך לא נשלם: נשיא ארצות הברית ברק אובמה קטע הערב את חופשתו המשפחתית, ולנוכח האירועים בלוב - נשא בפנטגון נאום מיוחד שבו קרא לרודן מועמר קדאפי להניח את נשקו והבהיר לו כי 42 שנותיו בכס השלטון בטריפולי באו אל קצן. לפני כן, דיווחה רשת "אל גז'ירה" כי בנו של קדאפי, חמיס, ושר המודיעין שלו עבדאללה סנוסי, נמצאו בלא רוח חיים בבירת לוב. גם כעת, עדיין לא ברור היכן נמצא קדאפי עצמו ומה מצבו.

בנאומו הערב אמר אובמה: "המצב בלוב רעוע מאוד. התחושה השלטת היא של אי ודאות, ועדיין נותרו גורמים רבים במשטר של קדאפי שמהווים איום. בכל מקרה, מה שבטוח הוא שמשטר קדאפי בא אל קצו ועתידה של לוב יהיה בידי אזרחיה". עם זאת, הדגיש אובמה כי "הקרב עדיין לא נגמר" וקרא לנאמניו של הרודן הכמעט-מודח להניח את כלי הנשק שלהם. "למרות שסופו של שקדאפי ממשמש ובא, צריך לזכור שיש לו עדיין את היכולת להביא לשפיכות דמים".

הנשיא האמריקני התחייב כי "ארצות הברית תסייע להגן על אזרחי לוב. הוריתי לאנשיי להיות בקשר ולטפל בסיוע ההומניטארי הנדרש. גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון כבר הדגישה כי אנו נסייע ללוב לכונן משטר דמוקרטי. משטרו של קדאפי סייע לטרור והיום אנו מתייחדים עם זכרם של כל מי שנפל קורבן למעשיו. אומץ הלב והתושיה של העם הלובי היו יוצאים מן הכלל".

אחרי חודשים עקובים מדם: אופוריה בלוב

בתום חודשים של מאבק אכזרי ועקוב מדם, ברור הערב כי הקרב שניהל מועמר קדאפי בניסיון להיאחז בכיסאו הוכרע - לטובת המורדים. הכיכר הירוקה שבלב הבירה טריפולי נפלה בקלות וכמעט בלי ירי. את רחובותיה שוטפים המונים שחברו למורדים, בעוד שקווי ההגנה של החטיבות הביטחוניות של קדאפי נעלמו כלא היו.

ברחבי לוב שוררת הערב אווירה של אופוריה: "זהו חסד האל", אמר אחד האזרחים שיצאו לרחובות - כשרבים מהם הניפו את דגלי לוב של טרם עידן קדאפי. "דמם של האנשים שנהרגו לא נשפך לשווא".

כמו אנשי המגן שלו, לא ברור היכן שוהה קדאפי עצמו וכיצד נעלם כלא היה בסיס התמיכה שלו. טרם ההכרעה הסופית כבר ניתן לקבוע כי שליט ערבי שלישי נפל - ואין הוא האחרון בסביבה. התשובה לשאלה איך תיראה לוב החדשה נותרה עדיין בבחינת חידה, וכך גם מה יעלה בגורלו של קדאפי, אם וכאשר ייתפס.

הקרובה הישראלית: "קדאפי רע. מגיע לו"

בעוד שכוחות המורדים ממשיכים להדק את החבל סביב צווארו של עריץ לוב, מועמר קדאפי, ובזמן שבכל העולם ממתינים לצפות ברגע שבו יגורש מכס השלטון בטריפולי - דווקא בישראל ישנה מי שגילתה מעט חמלה אלפי הרודן - בזכות הקרבה המשפחתית שלה אליו.

גיטה בוארון, קשישה בת 78 מנתניה, היא קרובת משפחתו של קדאפי. את השעות האחרונות היא מעבירה בצפייה בטלוויזיה ובדיווחים על מה שנראה כשירת הברבור של שלטונו האכזרי של בן משפחתה.

"כואב הלב לראות אדם שהיה בעמדה גבוהה כל כך יורד ממש לתחתית", היא אמרה בריאיון לחדשות 2 באינטרנט - אך הדגישה: "אם הוא אכן התייחס כמו שמספרים לעם שלו - כנראה שמגיע לו". בתה של בוארון צעקה בזמן השיחה: "קדאפי הוא זבל" - למשמע דבריה של אמה.

רבים מבין מתנגדיו של קדאפי שבו וטענו בגנותו כי מוצאו יהודי. בוארון אישרה זו ואמרה: "הקשר שלנו מתבטא בכך שסבתא שלי הייתה אחות של סבתא שלו. אכן, זורם בעורקיו דם יהודי". היא הדגישה כי אין בכך שביקשה לנהוג בו בחמלה מהעובדה שגם היא סבורה שעליו לשלם על פשעיו. "הוא בן אדם רע ומגיע לו, אבל גם הוא זכאי לרחמים. אסור להוציא אותו להורג אלא להביא אותו למשפט כמו שצריך. לדעתי, איטליה היא הגורם המתאים ביותר בכך".

מזכ"ל האו"ם לאנשי קדאפי: הניחו את הנשק והיכנעו

על רקע ההתפתחויות הסוערות בטריפולי, כינס מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מסיבת עיתונאים שבה קרא לכוחותיו של עריץ לוב להניח את נשקיהם ולסייע בהעברה מסודרת של סמכויות השלטון בארצם לידי אנשי האופוזיציה.

באן גם הביע תקווה כי הלחימה תסתיים במהירות האפשרית, "כדי שאזרחים תמימים נוספים לא ייאלצו לשלם בחייהם". את מה שמתחולל בשעה זו בלוב הגדיר מזכ"ל האו"ם כ"מועד של תקווה רבה, שטומן בחובו גם שלל סכנות". הוא קרא לאזרחי לוב להתאחד כדי לשקם את ארצם והדגיש כי "האו"ם יעמוד לרשותכם ויסייע לכם בכל מה שיידרש. אנו נעשה כל דבר שיוכל לקדם את העברת השלטון בצורה מסודרת, באופן שישביע את רצון העם הלובי לזכות בדמוקרטיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת