ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון: על קדאפי לעמוד למשפט צדק

מנהיגי העולם הערבי והמערבי עוקבים אחרי האירועים בלוב וכבר מתחילים להתכונן ליום שאחרי שלטונו של קדאפי. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון התייחס להתפתחויות האחרונות ואמר: "הייתה זו זכותנו וחובתנו לתמוך בעם הלובי בהפלת השלטון"

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קטע סיור ברחבי בריטניה וחזר ללונדון כדי לקיים ישיבה מיוחדת בנושא לוב בעקבות הדיווחים בלוב על נפילת המשטר. במהלך נאום שנשא לעולם כולו אמר קמרון "הייתה זו זכותנו וחובתנו לתמוך בעם הלובי בהפלת השלטון". את דבריו המלאים העברנו כאן בשידור חי .

קמרון התייחס להתרחשויות האחרונות בלוב וציין כי יש להבטיח מעבר שלטון מסודר בלוב מבלי לפגוע בזכויות האזרח. "חשוב לשמר ולתקן את התשתיות בלוב כדי לאפשר את מעבר השלטון", הסביר ראש הממשלה הבריטי והוסיף: "יש לנו עוד עבודה רבה מאוד בלוב, אך נתנו לאנשיה ביטחון רב".

אובמה: "שלטונו של קדאפי קורס"

מוקדם יותר אתר שר במשרד החוץ הבריטי אליסטייר ברט, כי "הדבר הראשון שצריך לטפל בו הוא הסדר הציבורי, להבטיח שיש מזון, מים וחשמל לתושבים ולהבטיח שהחיים יחזרו לסדרם". נשיא ארצות ברק אובמה קרא לקדאפי לפרוש - ומיד - כבר לפני מספר ימים. הבוקר הוא אמר: "הדרך הבטוחה להימנע משפיכות דמים היא פשוטה, קדאפי ונאמניו צריכים להבין ששלטונם הסתיים".

הנשיא המשיך ובירך את המורדים הלובים, "המומנטום שעובד נגד ממשלו של קדאפי הגיע לנקודת רתיחה, טריפולי השתחררה מאחיזתו של רודן. שלטונו של קדאפי קורס, האנשים בלוב מוכיחים שהרדיפה העולמית אחר כבוד וחופש חזקה בהרבה מאגרוף הברזל של דיקטטור".

גם ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הצטרפה למברכים ואמרה שקדאפי צריך להבין כי תקופת משטרו הגיעה לקיצה.

שר החוץ האיטלקי פראנקו פרטיני הגיב: "הדרך היחידה שקדאפי צריך ללכת בה עכשיו, היא הדרך שמובילה להסגרה שלו. הממשל צריך למנות שתי דמויות עם סמכות, ששמם לא הוכתם בכתמי דם". לדברי פרטיני, אחד מהם יכול להיות עבדאל סלאם ג'אלוד, לשעבר סגנו של קדאפי שנמצא עכשיו באיטליה. "יש לו אופי מתאים למשימה". עוד לפי פרטיני, "על קדאפי ובניו לעמוד למשפט בינלאומי".

חמישה מיליון לובים חופשיים

באיחוד האמירויות אומרים היום כי, "הדבר החשוב ביותר שקרה הלילה בלוב זה לא נפילתו של קדאפי אלא העובדה שיש חמישה מיליון אנשים חופשיים". באיחוד הוסיפו כי "האיש הכי אומלל בעולם" כיום הוא לא מועמר קדאפי אלא דווקא המנהיג הסורי בשאר אסד, "שנותר לבד עם המשטר הרודני שלו".

שר החוץ הדרום אפריקני כבר הודיע כי למדינתו אין שום תכנית לארח את המנהיג הגולה קדאפי בשטחה.

גם בחמאס לא חסכו מקדאפי. דובר הארגון סאמי אבו זוהרי אמר, "חמאס מברך על כניסתם של המורדים לטריפולי הבירה ועל הניצחון העצום. אנחנו מקווים שזה יסמל נקודת מפנה בהיסטוריה של לוב לקראת שגשוג שישקף את רצונו של העם הלובי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת