צפי לירידת מחירי הנפט בעקבות נפילת השלטון בלוב

כשהחלה הלחימה בלוב, זינק מחיר הנפט בעקבות עיכוב הייצוא בעשרות דולרים וייקר את מחירי הדלק והחשמל ברחבי העולם. כעת, עם נפילתו האפשרית של משטר מועמר קדאפי, הצפי הוא לירידה דרסטית - שעלולה לקחת זמן רב - במחיר הזהב השחור

קידוח נפט (רויטרס)

נפילתו של שליט לוב מועמר קדאפי, לפי הדיווחים שמגיעים הבוקר מלוב, צפויים להשפיע גם על מחיר הנפט. מחירה של חבית נפט צפוי לרדת בשיעור חד.

מחיר הנפט עומד כעת על 81.96 דולרים לחבית. עם תחילת המהומות בלוב, מחיר הנפט זינק ל-116 דולרים לחבית, בהשוואה לכ-80 דולרים לחבית קודם לכן. "שוק האנרגיה צפוי להגיב לנפילת קדאפי בלוב בירידה חדה של מחיר הנפט. תהיה זו הקלה על סיום הקונפליקט, הקלה שתבוא לידי ביטוי במחיר הנפט", אמר האנליסט אנדרו ליפו.

ליפו ציין עם זאת כי יעבור זמן רב עד אשר אפשר יהיה למחוק את העליות החדות במחיר הנפט, שחלו עם הצניחה בייצוא הנפט מלוב בשל הלחימה. לוב אחראית להפקת 1.5 מיליון חביות ועם תחילת הלחימה ירדה ההפקה לכחצי מיליון חביות נפט בלוב. לוב אחראית בסך הכל לפחות מ-2% מסך הביקוש העולמי לנפט , אך עדיין השפעתה על מחיר הנפט ניכרת.

בניו של קדאפי נעצרו

אמש נכנסו כוחות המורדים לעיר הבירה, המעוז האחרון שבו נאחזו שליט לוב קדאפי ונאמניו. מנהיגי המורדים מדווחים על כך ששני בניו של קדאפי, סייף אל אסלאם ומוחמד נעצרו ונמצאים בידיהם. בלוב מדווחים על חגיגות ברחובות הבירה, ואזרחים שקורעים את תמונותיו של קדאפי.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה היה הראשון לברך על הניצחון. בהודעה שהעביר ממקום חופשתו נכתב כי עתיד העם הלובי נתון כעת בידיו שלו, והפציר במורדים לשמור ולכבד את זכויות האדם. הם מצידם מציעים לשליט המודח לעזוב את המדינה.

על פי דיווחים מהשטח, כוחות המורדים לא נתקלו בהתנגדות מרובה מצד כוחות קדאפי בעוד הם עשו את דרכם מפאתיה המערביים של העיר אל פנים הבירה באחד המהלכים הדרמטיים ביותר בלחימה הנמשכת מזה שישה חודשים. ברשתות הטלוויזיה הזרות שידרו תמונות של המורדים ושל מתנגדי קדאפי מניפים את דגלי האופוזיציה וחוגגים בכיכר הירוקה במרכז העיר. הכיכר הייתה בחודשים האחרונים מקום התאספות עבור אלפי תומכי קדאפי בבירה.

מקום הימצאו של מועמר קדאפי אינו ידוע בשלב זה, בעוד מתרבים הדיווחים כי שליט לוב ערק אל מחוץ למדינה. המורדים דיווחו כי ככל הנראה נמלט לאלג'יריה או לצ'אד. שניים מבניו של קדאפי נעצרו על ידי כוחות המורדים. בנו שהועד להוריש אותו, סייף אל איסלאם, נעצר על ידי כוחות המורדים ובנו הבכור מוחמד הסגיר עצמו לידיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת