המורדים תוקפים ארמונו של קדאפי

דיווחים דרמטיים מגיעים הבוקר מלוב. מקור דיפלומטי אמר לסוכנות הידיעות AFP כי קדאפי עדיין נמצא במתחם הנשיאותי שלו בטריפולי. על פי הדיווחים, טנק יצא מהארמון והחל לירות לכל עבר

קדאפי הבטיח להילחם עד טיפת הדם האחרונה - ועל פי דיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית הוא מקיים. כמעט חצי שנה לקח למורדים עד שכבשו את הבירה והיום הם אומרים - לוב בידינו. המורדים הכריזו הלילה כי השתלטו על כל הבירה טריפולי, ובשלב זה מגיעים דיווחים על כך שהמורדים תוקפים את ארמונו של קדאפי, מעוזו האחרון בלוב.

אולם נאמני קדאפי עדיין לא הרימו ידיים. מוקדם יותר הגיע דיווח לפיו טנק יצא מארמונו של קדאפי והחל לירות לכל עבר. על פי הדיווחים, נאמניו של קדאפי שולטים בפחות מחמישית משטרה של לוב.

אמש נכנסו כוחות המורדים לעיר הבירה, המעוז האחרון שבו נאחזו שליט לוב קדאפי ונאמניו. מנהיגי המורדים מדווחים על כך ששני בניו של קדאפי- סייף אל אסלם ומוחמד נעצרו ונמצאים בידיהם. בלוב מדווחים על חגיגות ברחובות הבירה, ואזרחים שקורעים את תמונותיו של קדאפי.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה היה הראשון לברך על הניצחון. בהודעה שהעביר ממקום חופשתו נכתב כי עתיד העם הלובי נתון כעת בידיו שלו, והפציר במורדים לשמור ולכבד את זכויות האדם. הם מצידם מציעים לשליט המודח לעזוב את המדינה.

דיווח: קדאפי נמלט מהמדינה

על פי דיווחים מהשטח כוחות המורדים לא נתקלו בהתנגדות מרובה מצד כוחות קדאפי בעוד הם עשו את דרכם מפאתיה המערביים של העיר אל פנים הבירה באחד המהלכים הדרמטיים ביותר בלחימה הנמשכת מזה שישה חודשים. ברשתות הטלוויזיה הזרות שידרו תמונות של המורדים ושל מתנגדי קדאפי מניפים את דגלי האופוזיציה וחוגגים בכיכר הירוקה במרכז העיר. הכיכר הייתה בחודשים האחרונים מקום התאספות עבור אלפי תומכי קדאפי בבירה.

מקום הימצאו של מועמר קדאפי אינו ידוע בשלב זה, בעוד מתרבים הדיווחים כי שליט לוב ערק אל מחוץ למדינה. המורדים דיווחו כי ככל הנראה נמלט לאלג'יריה או לצ'אד. שניים מבניו של קדאפי נעצרו על ידי כוחות המורדים. בנו שהועד להוריש אותו, סייף אל איסלאם, נעצר על ידי כוחות המורדים ובנו הבכור מוחמד הסגיר עצמו לידיהם.

"טהרו את העכברושים"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע הלילה כי שלטונו של קדאפי מראה סימני התמוטטות ועליו לוותר על האחיזה במדינה ולהימנע משפיכות דמים נוספת. "קדאפי צריך להכיר בכך ששלטונו הגיע לקיצו ואין לו יותר שליטה על לוב. הוא צריך להתפטר ולעזוב את השלטון אחת ולתמיד", קרא אובמה והוסיף כי "נמשיך לתמוך במעבר לדמוקרטיה".

מוקדם יותר היום התפרצו המורדים לבסיס צבאי גדול שמגן על טריפולי, בעוד הם מובילים אל המחוץ לבסיס כמויות אדירות של נפץ והמשיכו בכל המהירות לעבר עיר הבירה. הצעד האדיר של המורדים לעבר כיבוש לוב והפלת שלטון קדאפי נעשתה תוך שעות ספורות לאחר שישה חודשים של מלחמת אזרחים מתישה. עד חצות נכנסו המורדים לעומק של יותר מ-30 ק"מ לתוך מעוזו האחרון של קדאפי.

במהלך היום פנה קדאפי אל העם הלובי בסדרה של הודעות מוקלטות. בהודעה האחרונה הכיר בכך שכוחות המורדים נכנסים לטריפולי והזהיר כי העיר תהפוך לבגדד נוספת. "כיצד אתם מרשים שהבירה טריפולי תיכבש פעם נוספת?", הכריז קדאפי בזעם. "הבוגדים סוללים את דרכם עבור כוחות הכיבוש שיתפרשו בעיר", הוסיף. הוא קרא לתומכיו לטהר את רחובות הבירה מה"עכברושים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת