סוריה מתכוננת לנאום אסד

במקביל לכניסת צוות מיוחד של האו"ם שייבחן את הנזקים שהותיר הדיכוי האלים, נשיא סוריה בשאר אסד צפוי להגיב היום לדרישות המפגינים, האופוזיציה והמערב, שקראו לו לשים קץ לשלטונו בסוריה

סוריה ממתינה לאסד (רויטרס)

הטלוויזיה הסורית תשדר היום נאום של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, בו צפוי הנשיא הסורי להגיב לדרישת המערב, הדורש ממנו לפרוש. אסד יגיד את דבריו במקביל להגעת צוות של האו"ם לדמשק, כדי להעריך את המשבר ההומאניטרי במדינה אחרי חודשים של דיכוי אלים.

הופעתו של אסד הערב תהיה ההופעה הרביעית של הנשיא הסורי מאז החלו המהומות במדינה. על פי ההודעה שמתפרסמת בטלוויזיה הסורית, אסד יתייחס "למצב הנוכחי בסוריה, על הרפורמות שהוא הוציא לדרך ועל ההשלכות של הלחץ שמפעילות ארצות הברית ואירופה נגד הפוליטיקה והכלכלה בדמשק", לדברי התקשורת במדינה.

הפעם האחרונה שאסד התייצב מול המצלמות והמיקרופונים הייתה בחודש יוני האחרון, אז הוא אמר שהוא עומד להוציא לפועל רפורמות שיענו על דרישת ההמונים לשינויים במערכת הממשל הסורית. אנשיו של אסד אמרו שלממשל לא היה ולא יהיה שום דו שיח עם פושעים וחמושים שלדעתם מנהיגים את המהומות.

אסד יגיב לדרישות ההתפטרות מהמערב

הנאום הערב יהיה גם התגובה הראשונה של הנשיא הסורי לדרישת המערב מהשבוע שעבר, דרישה שקראה לאסאד לפרוש ומיד, תחת איום של עוד סנקציות. באו"ם טוענים שלפחות 2,000 אזרחים מתו במהלך המהומות בסוריה. אסד עשוי גם להתייחס למשבר מול טורקיה, במקביל לכך שהיום הורה לאנשי צבאו להגביר את הסיורים לאורכו של הגבול הצפוני. במקביל, טורקיה הודיעה היום שהיא מארחת פסגה מיוחדת של אנשי אופוזיציה סורים שעשויים למלא את מקומם של אסד ואנשיו.   

היום, כוחות סורים פעלו באזור העיר חומס, על פי הדיווחים, לפחות שני אזרחים נהרגו בפעילות הזו. בסוף השבוע נהרגו יותר מ-30 אזרחים במתקפות של הצבא הסורי, כמה מהגופות שחולצו מהבתים שהותקפו הן גופותיהם של ילדים.

וולריה איימוס- ראש ארגון הסיוע של האו"ם שמתחיל היום סיור במדינה אמרה "אנו מברכים על נכונות הממשל לאפשר לנו לספק סיוע הומינטארי לנזקקים". אנשי הסיוע של האו"ם לא ערכו סיורים במדינה מאז חודש מאי האחרון. איימוס דרשה מהממשל הסורי גישה לכל רחבי המדינה בסיור שיימשך עד יום חמישי הקרוב.