המורדים בלוב צרים על קדאפי

אחרי 7 חודשים של מלחמת אזרחים, נדמה כי המערכה בלוב הגיעה אל הישורת האחרונה: המורדים וכוחות הנאמנים לשליט קדאפי מנהלים קרבות רחוב בבירה טריפולי, מעוזו האחרון של הרודן. המורדים טוענים כי "שעת האפס הגיעה", וגם דוברי השלטון מודים – הימים הבאים יהיו קריטיים

מועמר קדאפי, ארכיון (רויטרס)

האם אחרי תוניסיה, מצרים ותימן, ייאלץ גם שליט לוב לעזוב את השלטון? כוחות המורדים הכריזו הלילה כי הם מנהלים קרבות רחוב בפרוורי הבירה טריפולי, המעוז האחרון של נאמני קדאפי, ומתקרביו ל"ארמונו".

דובר מטעם השלטון מאשר את דבר קיומם של קרבות בטריפולי, אך אומר כי כל כוחות המורדים נסוגו מהעיר. הוא הוסיף כי חלק מהמורדים נעצרו, ביניהם אזרחי מדינות זרות, כולל תוניסיה ומצרים.

כוחות המורדים לעומתם טוענים כי הם מנהלים קרבות כל העת בפרברים של טריפולי. עוד פורסם כי הכוחות פועלים לפי תוכנית שהוכנה מראש לכיבוש הבירה ושהם נמצאים בקשר מתמיד עם מפקדות המורדים בעיר בנגאזי. "שעת האפס הגיעה", אומר דובר מטעמם, "המורדים בטריפולי קמו נגד קדאפי". הוא מסר כי הם מכתרים, בין השאר, בסיס של חיל האוויר הלובי בדרום העיר.

הלילה שודר בכלי התקשורת הלובים נאום מוקלט של הרודן הלובי שבו האשים את נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בניסיון להשתלט על הנפט במדינה. "נחסל את העכברושים המורדים", אמר קאדפי וקרא לתושבי טריפולי לצאת ולהילחם במורדים.

הרודן הוותיק בעולם

מועמר קדאפי שולט בלוב מאז שנת 1969, אז עמד בראשה של הפיכה צבאית נגד מלך לוב. הפגנות נגד שלטונו רב השנים החלו לפני שבעה חודשים, במקביל להפגנות נגד שליטי תוניסיה ומצרים. קדאפי דיכא את המפגינים נגדו בכוח רב, כשבין היתר הוא הפציץ ערים אזרחיות באמצעות מטוסי קרב.

בעקבות פעולותיו, אישרה מועצת הביטחון של האו"ם לפתוח בפעולה צבאית בלוב על מנת להפסיק את הרג האזרחים. מכאן, מאז חודשי החורף מנהל המערב הפצצות על מעוזי קדאפי, באמצעות כוחות הברית הצפון אטלנטית (נאט"ו), במקביל להתקדמות איטית של כוחות המורדים עיר אחר עיר לכיוון הבירה טריפולי אליה הגיעו לראשונה אמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת