עוד יום של טבח בסוריה: לפחות 20 הרוגים מאש כוחות הביטחון

מסרי האזהרה מוושינגטון לא הצליחו ככל הנראה להרשים במיוחד את בשאר אסד, שכוחות הביטחון שלו המשיכו גם היום לזרוע מוות בקרב הקוראים להדחתו בכל רחבי המדינה. המוקד האלים ביותר היה העיר הדרומית דרעא, שם פרצה המחאה במרס האחרון

אסד. מציאות לחוד והבטחות לחוד (חדשות 2)

 

בשאר אסד אומנם התחייב להפסיק בדיכוי האלים של המחאה בארצו, אבל למרות זאת וחרף המסר המאיים שהעביר אליו נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ממשיך הצבא הסורי לטבוח במתנגדי השלטון באין מפריע. בעימותים שהתרחשו בין אנשיו של אסד לבין אזרחים בכל רחבי המדינה נרשמו רק היום לפחות 20 הרוגים מאש כוחות הביטחון המקומיים.

לפי דיווחים מסוריה, התנהלו רוב העימותים הקטלניים בחבל החורן הדרומי ובעיר דרעא, שהייתה המוקד שבו החלה ההתקוממות העממית בדרישה לסילוקו של אסד מארמון הנשיאות בדמשק. לפי פעיל זכויות אדם סורי, נהרגו רק בדרעא עצמה 18 אזרחים ועשרות אחרים נפצעו בדרגות שונות.

בהפגנה שנערכה בעיר חומס צעקו מפגינים: "להתראות לך בשאר, עוד נפגוש אותך בהאג" - בהתייחסם לתרחיש שבו ייאשם הנשיא הסורי בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה. אחרים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "אנחנו דורשים נקמה באסד ובאחיו" ו"העם רוצה עונש מוות לנשיא". חלק ממשתתפי המחאה צעדו בתחושה אופטימית, וצעקו כי אירועים הימים האחרונים בזירה הבינלאומית נגד אסד הם "ניצנים של ניצחון".

תושב העיר חמה אמר בנימה צינית, לנוכח התחייבותו של אסד לעצור את האלימות ומה שמתרחש הלכה למעשה במציאות, כי "אולי בשאר אסד פשוט לא רואה איך המשטרה וכוחות הביטחון שלו טובחים באזרחים".

אתמול: טונים גבוהים בוושינגטון נגד דמשק

אמש, לראשונה מאז פרוץ המהומות, דרש באופן ישיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאסד לרדת מכיסאו. הודעה רשמית בעניין הופצה על ידי מזכירת המדינה האמריקנית.

מדובר בשינוי מדיניות, שכן עד עתה, הבית הלבן לא קרא בצורה מפורשת להסתלקותו של נשיא סוריה. כמה ממדינות אירופה מצטרפות גם הן לדרישה האמריקנית לחילופי השלטון, ביניהן - בריטניה, צרפת, וגרמניה.

"אמרנו כל הזמן שהנשיא אסד צריך להוביל את החלפת השלטון באופן דמוקרטי, והוא לא עשה כן", הודיע הנשיא אובמה בהצהרה מיוחדת שיצאה מהבית הלבן הערב. "למען העם הסורי, הגיע זמנו של הנשיא אסד לפנות את כסאו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת