במצרים הוחלט שלא להחזיר את השגריר מישראל

בניגוד לדיווחים בדבר החזרת השגריר המצרי בישראל לארצו, צוטט דיפלומט מצרי בכיר אומר כי "השלטונות במצרים בוחנים את כל האפשרויות והחלטות בעניין ייתקבלו בהתאם להתפתחויות". בשעה זו מכנס שר הביטחון דיון הערכת מצב ככל הנראה בניסיון להפחית את המתיחות בין ישראל ומצרים

בניגוד לדיווחים בדבר ההחלטה להחזיר את שגריר מצרים בישראל יאסר רידא להתייעצויות בקהיר, דיפלומט בכיר בשגרירות מצרים בתל אביב אמר לכתב קול ישראל בערבית שמעון ארן, כי השלטונות במצרים בוחנים את כל האפשרויות, וכי החלטות בעניין ייתקבלו בהתאם להתפתחויות.

הדיפלומט הדגיש בשיחה כי קהיר דורשת מישראל להתנצל על ההתבטאויות שפגעו במצרים. הוא ציין שתוקם ועדת חקירה אשר תבדוק את נסיבות מותם של החיילים המצרים במהלך התקריות בדרום. עוד הדגיש הגורם הבכיר כי על אף המתיחות כעת, קהיר מבקשת להרגיע את המצב באזור ולהשיב את הקשרים עם ישראל למסלולם התקין.

מוקדם יותר אתמול התקבלו דיווחים על כך שמצרים פרסמה הודעה רשמית אשר על פיה השגריר המצרי בישראל, יאסר רידא, יעזוב את המדינה. האירוע הגיע אחרי שביום חמישי, הגישה מצרים לישראל מחאה רשמית מטעם צבא המדינה, על מותם של חמישה מחייליו בקרבות הירי שהתרחשו בין הלוחמים לבין חברי חוליית המחבלים שלשום בגבול הדרום. במקביל, דווח כי השגריר הישראלי במצרים, יצחק לבנון יזומן לשיחת הבהרה.

"לאף אחד בישראל אין כוונה לפגוע בחיילים מצריים"

על רקע הדברים, התכנסה ממשלת מצרים אמש לדיון חירום במצב בסיני ובמותם של חיילי צבאה אמש. במהלך הדיון התבטאו המצרים נגד שר הביטחון הישראלי אהוד ברק, וטענו כי הוא מתבטא ב"חוסר אחריות". הדברים נאמרו ככל הנראה כתגובה לדברי ברק שאמר אחרי הפיגוע כי: "האירוע משקף את היחלשות האחיזה המצרית בסיני ואת התרחבות פעילות גורמי הטרור".

שר הביטחון אהוד ברק מכנס בשעה זו הערכת מצב, ובקרוב הוא צפוי לפרסם הודעה מתוך ניסיון להוריד את המתיחות מול המצרים. גורמים בכירים בישראל מסרו כי "ישראל מצרה על מותם של החיילים המצריים במהלך התקריות בדרום".ראש המטה הביטחוני מדיני במשרד הביטחון עמוס גלעד, צוטט מוקדם יותר באומרו כי "לאף אחד בישראל אין כוונה לפגוע בחיילים מצריים".

הליגה הערבית תערוך מחר ב-12:00 כינוס חירום

אתר "אל-יום א-סבע" המצרי דיווח כי שלושה מבין החיילים נהרגו שלשום, ושניים נוספים שפונו לטיפול רפואי מתו על שולחנות הניתוחים ביום חמישי. גורם צבאי מצרי אמר אז כי חקירת האירוע עדיין נמשכת וטרם נקבע באופן סופי מי היה אחראי לירי הקטלני בחיילים, אך ציין כי "האפשרות שהם נפגעו מקליעי הכוחות הישראליים נראית כסבירה ביותר". במקביל, סיפר גורם במערכת הביטחון הישראלית לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל חוקרת את המקרה ועדיין לא ברור אם החיילים נהרגו מירי ישראלי.

בנוסף, הודיע היום דובר הליגה הערבית בקהיר מחמוד עבדאל עזיז כי הליגה תערוך ביום ראשון ב-12:00 כינוס חירום. "הליגה תערוך פגישת חירום ביום ראשון כיד לדון במתקפה של חיל האוויר ברצועת עזה בה נהרגו 15 פלסטינים", אמר עבדאל עזיז.

בינתיים, גוברת העוינות לישראל על רקע התקרית גם בשטח: ביום חמישי בשעות אחר הצהריים התקבצו מאות מפגינים מחוץ לבניין שגרירות ישראל בקהיר והאשימו את צה"ל בגרימה מכוונת של מות חייליהם בתקרית בגבול.

חלק ממשתתפי המחאה ניסו למנוע משגריר ישראל להיכנס למקום עבודתו וקראו סיסמאות בעד גירושו מהמדינה וניתוק היחסים עם ישראל. הם איימו, בין היתר, כי "ישראל תעלה באש" וקראו לחמאס "לשרוף את ישראל".

בהכנת הכתבה השתתפו אהוד יערי, אודי סגל ועמית ולדמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת