אובמה לאסד: תם זמנך, התפטר מיד

מה שקרה אחרי ימים בודדים במצרים ובלוב - לא קרה בסוריה. יותר מ-5 חודשים חלפו, והערב, לראשונה מאז פרוץ המהומות, קורא נשיא ארה"ב בפומבי לנשיא סוריה בשאר אסד לפנות את כסאו - ומיד. "אמרנו כל הזמן שהנשיא אסד צריך להוביל את החלפת השלטון באופן דמוקרטי, והוא לא עשה כן", אמר אובמה - אך אסד בשלו: "לא נוותר"

ארצות הברית מחריפה את הטון כלפי נשיא סוריה בשאר אסד: לראשונה מאז פרוץ המהומות, נשיא ארצות הברית ברק אובמה דורש ישירות מאסד לרדת מכיסאו. הודעה רשמית בעניין הופצה היום על ידי מזכירת המדינה האמריקנית.

מדובר בשינוי מדיניות, שכן עד עתה, הבית הלבן לא קרא בצורה מפורשת להסתלקותו של נשיא סוריה. כמה ממדינות אירופה מצטרפות גם הן לדרישה האמריקנית לחילופי השלטון, ביניהן - בריטניה, צרפת, וגרמניה.

"אמרנו כל הזמן שהנשיא אסד צריך להוביל את החלפת השלטון באופן דמוקרטי, והוא לא עשה כן", הודיע הנשיא אובמה בהצהרה מיוחדת שיצאה מהבית הלבן הערב. "למען העם הסורי, הגיע זמנו של הנשיא אסד לפנות את כסאו".

אסד: לא נוותר על כבודנו וריבונותנו

ואילו בשלב זה נראה כי אסד בשלו, ולא מתרגש מהלחצים. נשיא סוריה שב ודחה אמש את הטענות לפיהן הוא מבצע טבח בבני עמו - ועונה להצהרותיהם של המנהיגים נגד התנהלותו בדיכוי המהומות. "סוריה תישאר חזקה ואיתנה, ולא תוותר על כבודה וריבונותה", אמר אסד במהלך פגישה שערך עם חברי הוועד המרכזי של מפלגת הבעת' ונציגים מהמחוזות השונים בסוריה.

"הרפורמות המבוצעות נובעות משכנועו של העם הסורי בצורך בהן, ולא כהיענות לשום לחצים זרים", הדגיש אסד במהלך הפגישה. "לא נוכל להשלים את הרפורמות מבלי שיושב הביטחון לאזרח הסורי ונשתלט על מראות החמושים, על שלל צורותיהן. הפגיעה בסוריה היום דומה לחלוטין למה שאירע בשנים 2003 ו-2005, בדרכים שונות לנסות ולהחליש את תפקידה בעולם הערבי".

"העם הסורי הצליח לאורך השנים לשמור על מעמדה של סוריה ולהגן עליה", הוסיף אסד. "כך הוא ימשיך לעשות תמיד, יהיו אשר יהיו הלחצים שיופעלו עליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת