מובארק ב-2005: "אבוא לבקר, תגידו לשרון שלא יאכל את כל הכבשים"

לפני שש שנים העניק נשיא מצרים דאז, חוסני מובארק, ראיון נדיר לשליחנו אהרון ברנע. כשהוא מחוייך ומיודד, הבטיח מובארק ערב נסיגת צה"ל מהרצועה למנוע את ההברחות במנהרות ופנה לרה"מ שרון: "אבוא לבקר, אל תאכל את כל הכבשים". 6 שנים אחרי, המציאות לא הייתה יכולה להיות יותר שונה. צפו בראיון הנדיר עם מובארק

נינוח על כסאו, מחויך ומיודד - ישב נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק ב-20 במאי 2005 לראיון נדיר בארמון הנשיאות בקהיר, עם שליחנו אהרון ברנע. אז, בעוד ישראל משלימה את ההכנות האחרונות לנסיגה מרצועת עזה, הישיר מובארק מבט למצלמה והבטיח לאזרחי ישראל: "נשקיע מאמצים גדולים בשמירה על הגבול, כדי שלא יוברחו אמצעי לחימה לתוך ישראל".

6 שנים אחרי, נראה כי המציאות לא יכולה הייתה להיות שונה יותר. על אלונקה, חולה מאוד וחסר אונים - מגיע נשיא מצרים המודח, שנאשם בימים אלו בהוראה לפתוח באש חיה על מפגינים נגד משטרו ובשורת עבירות שחיתות, לכלוב נאשמים בבית משפט מצרי מיוחד, כשאלפים מחוצה לו דורשים להוציאו להורג.

אז, בראיון הנדיר שהעניק לשליחנו, הקפיד מובארק להבליט עד כמה הידידות בינו לבין הממשל בישראל איתנה. במהלך פגישתו עם שמעון פרס בארמון הנשיאות בקהיר, הוא הסכים עשה מחווה מיוחדת, כשאפשר למעט העיתונאים הישראלים לשוחח איתו בחופשיות - בנוכחותו של פרס.

"תגיד לשרון שלא יאכל את כל הכבשים"

כבר אז פנה לראש הממשלה שרון, ואמר לו בראיון לחדשות 2: "אין מנוס מלהמשיך בתהליך השלום. הנסיגה תיקח זמן...אבל יש צורך בנסיגות נוספות. כולנו רוצים לחיות בשלום, ואנו מקווים שישראל והפלסטינים יחיו בשלום, אך זה צריך להתבסס על יסודות צודקים. עלינו להעניק להם את זכויותיהם - ואם תהיה נסיגה מעזה ותו לא, אנחנו חוששים שיקרו דברים קשים יותר".

ואז, בטון ידידותי, בחיוך ובצחוק, ענה מובארק לשאלה האם יבוא לבקר את שרון בישראל לאחר הנסיגה מרצועת עזה. "איני רואה מדוע שלא אבוא", אמר. "זאת לא בעיה. אני רוצה לראות את הכבשים האלה שמדברים עליהם. הוא הזמין אותי לבוא לפני שהכבשים ישמינו. אמרתו לו: 'אני אחכה לדור הבא, יש לי בחירות'. אחרי הבחירות, בתחילת השנה, אוכל לבוא, אינשאללה. אבל תגיד למר שרון שלא יאכלו את כולם, עד שאני אבוא אליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת