השופט בקהיר קבע: משפטו של מובארק לא יצולם עוד

נשיא מצרים המודח, שתמונותיו על גבי אלונקה בכלוב הנאשמים שודרו בכל רחבי העולם בשידור חי, חזר היום לכלוב להמשך משפטו. מחוץ לאולם התפתחו מהומות וצוות של אל ג'זירה הותקף. בתום הדיון הודיע השופט כי משפטו של הנשיא המודח לא יצולם עוד - למעט פסק הדין

בחזרה אל כלוב הנאשמים: על רקע הדיווחים על שיפור במצבו הבריאותי, הוכנס הבוקר נשיא מצרים המודח חוסני מובארק לאולם מספר 1 במתחם אקדמיית המשטרה בקהיר לחידוש משפטו - יחד עם שני בניו. השלושה נאשמים בשורת מעשי שחיתות, ומובארק עצמו נאשם כי הורה אישית לפתוח באש ולהרוג מפגינים הקוראים להפלתו ברחובות מצרים.

מובארק הובל לאולם הדיונים כשהוא שכוב על אלונקה. גם הפעם התבקש הנשיא לשעבר לזהות את עצמו וענה ב"כן". במהלך כל הדיון שוחח מובארק עם בניו, גמאל ועלא, כשהשלושה מחזיקים בידיהם ספרי קוראן.

הדיון נפתח בסערה, כאשר עורכי הדין הרבים החלו להרעיש וטענו כי אין להם מקום לשבת. השופט ניסה מספר פעמים להשתלט על הדיון, והצליח רק לאחר שאיים כי יפסיק את הדיון אם לא יהיה סדר ושקט.

צוות ההגנה של הנשיא המודח שב על דרישתו לזמן לעדות את ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, בטענה כי עדותו עשויה להיות מכרעת באשר לטענותיו של מובארק כי לא ידע על ההנחיה לפתוח באש. דרישה דומה הועלתה גם מצדם של חלק מהתובעים במשפט, כמו גם הדרישה לזמן לעדות את מי שהיה שר המודיעין ובמהלך ימי המהומות במצרים סגנו של מובארק, הגנרל עומר סולימאן.

עורכי הדין אף ביקשו לקבל לידיהם את התיעוד המלא של האופן שבו טיפלו כוחות ההצלה בפצועים ובהרוגים במהומות במצרים, לרבות שמותיהם המלאים, יציאות של אמבולנסים, מיקומם ועוד.

מחוץ לאולם הדיונים פרצו מהומות בין תומכיו של הנשיא המודח למתנגדיו. מספר מפגינים אף יידו אבנים לעבר צוות צילום של אלג'זירה שסיקר את המשפט. מספר בני אדם נפצעו ופונו לקבלת טיפול בבית החולים.

בסוף היום הודיע השופט כי דיון נוסף במשפט ייערך ב-5 בספטמבר. עוד הודיע השופט כי בניגוד לשני הדיונים הקודמים, לא יצולם עוד המשפט - למעט פסק הדין שיינתן בשידור חי. במצרים קיבלו את הידיעה על הפסקת השידור בזעם. "זו קנוניה", אמר שריף מוחמד, מהנדס מקהיר. "זה משפט שנוגע לציבור כולו וזו זכות הציבור לדעת, העובדה שלא משדרים את המשפט אומרת שסגרו עסקה עם מובארק".

"הולך מהר יותר משומר הראש שלו"

מאז פתיחת משפטו לפני שבוע וחצי, דווח במצרים כי חל שיפור במצבו הבריאותי של מובארק ורופאיו אף צוטטו כמגדירים את מצבו "יציב". על כן, שבו להישמע במצרים קולות בשבוע החולף הדורשים לראות את הנשיא המודח יושב בכלוב הנאשמים ולא שוכב על גבי אלונקה, דבר אשר לא קרה היום.

בתכנית טלוויזיה ששודרה בשבוע שעבר בטלוויזיה המצרית, סיפר אחד מעדי הראייה לעזיבתו של מובארק את שארם א-שייח', בדרכו למשפט בקהיר. "הוא יצא מבית החולים כשהוא צועד ברגל, מהר יותר אפילו משומר ראשו", סיפר בטלוויזיה. "כניסתו על אלונקה לכלוב הייתה פרובוקציה רגשית".

השבוע פרסם העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" סקר מיוחד, ממנו עולה כי 67% מתושבי מצרים בעד הטלת גזר דין מוות על מובארק. 22% בלבד מהנשאלים השיבו כי הם מתנגדים להוצאתו להורג, בעוד שיותר מ-60% אמרו כי הם סבורים שהופעתו על גבי אלונקה באולם הדיונים היא בגדר פרובוקציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת