עדי ראיה בסוריה: "סטי"לים יורים על אזרחים בעיר לטקיה"

צבא סוריה סיים את פעילותו בחמה - ומשם עבר הלילה לעיר הנמל לטקיה. עדי ראייה בעיר מדווחים על ירי של סטי"לים מהים וטנקים על אזרחים, ועד כה על 22 הרוגים לפחות. "מספר רב של נשים וילדים נמלטים מהעיר", דיווח בכלי התקשורת הערביים

עשן עולה מהעיר לטקיה, השבוע (חדשות 2)

טבח האזרחים בסוריה עולה מדרגה: עדי ראייה בעיר הנמל לטקיה אומרים כי לפחות 22 בני אדם נהרגו מאז שעות הבוקר מאש טנקים וספינות טילים העוגנות בנמל.

"ספינות טילים תוקפות את העיר וקולות פיצוצים נשמעים במספר מחוזות בה", דיווחו כלי תקשורת ערביים מפי עדי ראייה תושבי העיר. סרטוני וידאו שהעלו תושבי העיר לרשתות החברתיות תיעדו את תנועותיהם של כוחות משוריינים ברחובות, בסמוך לחוף.

 

 
"מספר רב של נשים וילדים נמלטים מהעיר", דיווחו עדי ראייה במקום. "קווי הטלפון והחיבור לאינטרנט נותקו לחלוטין. כבר אתמול בלילה הגיעו לעיר 15 משאיות צבאיות וג'יפים צבאיים והחלו במתקפה".

בסוף השבוע המשיך לעלות רף המתיחות בין טורקיה לסוריה, כשבכלי התקשורת הטורקיים דווח שאנקרה מתגברת את פריסת כוחות הצבא שלה לאורך הגבול המשותף. על פי הדיווחים, שתי חטיבות של הצבא הטורקי עוקבות אחר המתרחש לאורך הגבול, ואף נערכות לגל נוסף של פליטים הנמלטים ממעשי הזוועה במולדתם, כבר בימים הקרובים.

בכמה כלי תקשורת טורקיים דווח כי מפקדים וקצינים רבים הוחזרו מחופשותיהם ברחבי המדינה - על מנת לרכז מאמץ לאורך הגבול. בטורקיה חוששים כי את המהומות ינסו גם לנצל פעילי ארגון המחתרת הכורדית ה-PKK, ולהסתנן למדינה. "על כן, נערכת טורקיה ליצירת אזור חיץ לאורך הגבול, על אדמת סוריה, גם במטרה להפעיל לחץ על דמשק ליישם מיידית את הדרישות שהעביר שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו לנשיא אסד, במהלך פגישתם השבוע", דווח בטורקיה.

גם נשיא טורקיה מאבד את הסבלנות 

גם נשיא טורקיה עבדאללה גול מצטרף ללחץ הממשל על סוריה, כי אם דמשק לא תבצע רפורמות בטווח הזמן המיידי - לא יהיה מנוס מהתערבות בינלאומית במדינה.

את המסר העביר נשיא טורקיה לעמיתו הסורי באיגרת שמסר דאבוטולו לאסד, במהלך ביקורו השבוע בארמון הנשיאות בדמשק. בראיון שהעניק בסוף השבוע יועצו של גול, ארשאד הורומזולו, לרשת "אל-ג'זירה", נחשף המסר שהועבר באיגרת. "אם לא יבוצעו רפורמות מיד, הרי שלא יהיה מנוס מהתערבותה של הקהילה הבינלאומית", אמר הורומזולו והדגיש כי המהלך הזה ינתק סופית את אנקרה מדמשק. "כשזה יקרה, מה שתחליט הקהילה הבינלאומית יחייב את כל המדינות".

הורומזולו דחה את טענותיה של סוריה כי מדובר בניסיון להתערבות חיצונית בענייניה. "דווקא הזהרנו מפני התערבות זרה בענייניה של סוריה", אמר יועץ הנשיא הטורקי בראיון. "אך מה שהדגשנו הוא שקיים חשש שההנהגה הסורית תפספס את ההזדמנות לבצע רפורמות, וכי יש לשכנע את העם הסורי ברצינותן. העם הוא זה שיקבע את מידת הלגיטימיות של אסד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת