טורקיה מתגברת כוחות בגבול סוריה

כלי תקשורת בטורקיה מדווחים כי שתי חטיבות של צבא טורקיה מתגברות בימים האחרונים כוחות לאורך הגבול עם סוריה, "לכל תרחיש אפשרי". מפקדים וקצינים רבים הוחזרו מחופשותיהם ברחבי המדינה, כחלק מהיערכות "ליצור אזור חיץ לאורך הגבול - על אדמת סוריה", לשון הדיווח. הנשיא גול: בלי רפורמות - תהיה התערבות בינ"ל

טנקים סורים, פועלים השבוע במדינה (חדשות 2)

"נערכת לכל תרחיש": טורקיה תגברה בימים האחרונים את פריסת כוחות הצבא שלה לאורך הגבול עם סוריה, כחלק מההיערכות להתפתחויות במדינה, כך מדווחים היום כלי תקשורת בטורקיה. על פי הדיווחים, שתי חטיבות של הצבא הטורקי עוקבות אחר המתרחש לאורך הגבול, ואף נערכות לגל נוסף של פליטים הנמלטים ממעשי הזוועה במולדתם, כבר בימים הקרובים.

בכמה כלי תקשורת טורקיים דווח כי מפקדים וקצינים רבים הוחזרו מחופשותיהם ברחבי המדינה - על מנת לרכז מאמץ לאורך הגבול. בטורקיה חוששים כי את המהומות ינסו גם לנצל פעילי ארגון המחתרת הכורדית ה-PKK, ולהסתנן למדינה. "על כן, נערכת טורקיה ליצירת אזור חיץ לאורך הגבול, על אדמת סוריה, גם במטרה להפעיל לחץ על דמשק ליישם מיידית את הדרישות שהעביר שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו לנשיא אסד, במהלך פגישתם השבוע", דווח בטורקיה.

בתוך כך, מדווח היום העיתון הכוותי "א-ראי" כי טורקיה מנעה בימים האחרונים הצהרה רשמית של נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי "נשיא סוריה חייב להסתלק מכסאו". על פי הדיווח, תכנן אובמה לפנות השבוע בנאום מיוחד לנשיא אסד ולקרוא לו לסיים את תפקידו, אך "טורקיה ביקשה מבת הברית וושינגטון הזדמנות אחרונה לשכנע את אסד בצורך להפסיק מיידית את האלימות".

גם נשיא טורקיה מאבד את הסבלנות 

גם נשיא טורקיה עבדאללה גול מצטרף ללחץ הממשל על סוריה, כי אם דמשק לא תבצע רפורמות בטווח הזמן המיידי - לא יהיה מנוס מהתערבות בינלאומית במדינה.

את המסר העביר נשיא טורקיה לעמיתו הסורי באיגרת שמסר דאבוטולו לאסד, במהלך ביקורו השבוע בארמון הנשיאות בדמשק. בראיון שהעניק הלילה יועצו של גול, ארשאד הורומזולו, לרשת "אל-ג'זירה", נחשף המסר שהועבר באיגרת. "אם לא יבוצעו רפורמות מיד, הרי שלא יהיה מנוס מהתערבותה של הקהילה הבינלאומית", אמר הורומזולו והדגיש כי המהלך הזה ינתק סופית את אנקרה מדמשק. "כשזה יקרה, מה שתחליט הקהילה הבינלאומית יחייב את כל המדינות".

הורומזולו דחה את טענותיה של סוריה כי מדובר בניסיון להתערבות חיצונית בענייניה. "דווקא הזהרנו מפני התערבות זרה בענייניה של סוריה", אמר יועץ הנשיא הטורקי בראיון. "אך מה שהדגשנו הוא שקיים חשש שההנהגה הסורית תפספס את ההזדמנות לבצע רפורמות, וכי יש לשכנע את העם הסורי ברצינותן. העם הוא זה שיקבע את מידת הלגיטימיות של אסד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת