טורקיה לסוריה: "בלי רפורמות - התערבות בינ"ל"

על סף עימות צבאי? יועצו של נשיא טורקיה קורא הלילה לרפורמות מיידיות בסוריה – ומזכיר לראשונה התערבות של הקהילה הבינ"ל בנעשה במדינה אם הדבר לא ייצא לפועל. "כשזה יקרה, מה שתחליט הקהילה הבינלאומית יחייב את כל המדינות", אמר היועץ לנשיא בראיון ל"אל-ג'זירה"

ארדואן ואסד. על סף עימות צבאי? (חדשות 2)

טורקיה ממשיכה להחריף את הטון כלפי סוריה, ומבהירה כי סבלנותה כלפי השכנה מהדרום פוקעת: אחרי הפגישה המתוחה השבוע בין שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו לנשיא אסד, מאיים לראשונה נשיא טורקיה עבדאללה גול כי אם דמשק לא תבצע רפורמות בטווח הזמן המיידי - לא יהיה מנוס מהתערבות בינלאומית בסוריה.

את המסר העביר נשיא טורקיה לעמיתו הסורי באיגרת שמסר דאבוטולו לאסד, במהלך ביקורו השבוע בארמון הנשיאות בדמשק. בראיון שהעניק הלילה יועצו של גול, ארשאד הורומזולו, לרשת "אל-ג'זירה", נחשף המסר שהועבר באיגרת. "אם לא יבוצעו רפורמות מיד, הרי שלא יהיה מנוס מהתערבותה של הקהילה הבינלאומית", אמר הורומזולו והדגיש כי המהלך הזה ינתק סופית את אנקרה מדמשק. "כשזה יקרה, מה שתחליט הקהילה הבינלאומית יחייב את כל המדינות".

הורומזולו דחה את טענותיה של סוריה כי מדובר בניסיון להתערבות חיצונית בענייניה. "דווקא הזהרנו מפני התערבות זרה בענייניה של סוריה", אמר יועץ הנשיא הטורקי בראיון. "אך מה שהדגשנו הוא שקיים חשש שההנהגה הסורית תפספס את ההזדמנות לבצע רפורמות, וכי יש לשכנע את העם הסורי ברצינותן. העם הוא זה שיקבע את מידת הלגיטימיות של אסד".

מתיחות שיא

רף המתיחות בין טורקיה לסוריה הגיע השבוע לשיא, בפגישה הקשה בין דאבוטולו לאסד בדמשק. במהלך הפגישה הטיח דאבוטולו באסד האשמות קשות ודרש בראש ובראשונה להפסיק את הטבח במפגינים. אסד השיב לו נחרצות כי אין בכוונתו להפסיק את המאבק ב"כנופיות הטרוריסטיות", לטענתו.

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר עם שובו של דאבוטולו לטורקיה כי הוא מעריך ש"בתוך 10 עד 15 ימים תבצע סוריה רפורמות".