דיווח: אירן תבנה בסיס צבאי בסוריה

אירן תבנה בסיס צבאי במתחם נמל התעופה של עיר החוף הסורית לטקיה. לפי גורמי מודיעים מערביים, מטרתו של הבסיס היא לשפר את התובלה הצבאית בין שתי המדינות, כך שמטוסי מטען אירניים יוכלו לטוס ישירות מאירן לסוריה ולהעביר ציוד צבאי. כוח של משמרות המהפכה מאירן יוצב בבסיס באופן קבוע

אסד ואחמדיניג'אד. ארכיון (רויטרס)

ממשלות אירן וסוריה חתמו הסכם לפיו ממשלת אירן תממן הקמתו של בסיס צבאי בעיר לטקיה שבמערב סוריה. הבסיס ימוקם במתחם נמל התעופה של עיר הנמל, ובנייתו אמורה להסתיים בסוף שנת 2012, כך מדווח אתר האינטרנט של עיתון "הטלגרף" הבריטי.

לפי הדיווח, ההסכם נחתם בעת ביקור של משלחת סורית רמת דרג בטהרן. הבסיס אמור לפתוח קו אספקה שיאפשר לאירן להעביר ציוד צבאי בטיסות ישירות לסוריה. עוד חושף ההסכם, כי כוחות "משמרות המהפכה" ישהו בבסיס באופן קבוע. אם הדיווח מדויק, הרי מדובר בהידוק היחסים בין המדינות ובהמשך היאחזותו של אסד הן בשלטון והן בבעלת בריתו העיקרית בימים אלו - אירן.

בשבוע שעבר ממשלת טורקיה הודיעה כי בסוף חודש אפריל נתפסה משאית מלאה נשק בשטח טורקיה בדרכה מאירן לסוריה (טורקיה גובלת בשתי המדינות). בחודש מרס תפסה ממשלת טורקיה מטען של מטוס אירני בדרכו לסוריה, וטענה כי המטען מפר את הסנקציות של האו"ם. בעוד מסמכי המטוס ציינו כי הוא נושא חלקי חילוף לרכבים, שלטונות טורקיה מצאו עליו רובים, תתי מקלע וקליעים.

במהלך החודשים האחרונים, אירן מוטרדת מאוד מההפגנות האלימות נגד שלטון אסד ברחבי סוריה. דיפלומטים מערביים טוענים כי אירן שלחה לסוריה ציוד לפיזור הפגנות, בנוסף לנפט וציוד טכנולוגי שאמור לסייע למשטר אסד להתגבר על ההפגנות נגדו.

מאז החלו ההפגנות נגד שלטון אסד לפני 5 חודשים נהרגו יותר מ-2,000 מפגינים בידי כוחות הצבא, כך לפי ממשלת ארה"ב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת