בשיא הטבח: אסד הדיח את שר ההגנה

בעוד מרחץ הדמים בסוריה נמשך כמעט באין מפריע, החליט נשיא סוריה למנות מפקד עליון חדש לצבאו - שמאז חודש מרס זורע הרס והרג בקרב האזרחים ומתנגדיו של אסד. לראשונה יכהן בתפקיד שר ההגנה נוצרי ולא עלווי

"מחליפים מפקד באמצע מלחמה", זו בדיוק ההגדרה להדחתו המפתיעה של שר ההגנה עלי חביב עלאווי בן ה-72. החלפת שר על ידי אסד בעיצומה של הלחימה מעידה על סדקים רציניים בהנהגה הסורית.

ההודעה הרשמית המגומגמת משהו של אסד, מעידה מצד אחד על כך שחילופי השרים באו כתוצאה משיחותיו של אסד עם הציבור ודרישות ששמע ממנו, ומן הצד השני - נמסר כי עלי חביב מאוד חולה והגיע זמנו ללכת. במקומו, מונה לתפקיד הרמטכ"ל דאוד רדג'חה, המפקד הנוצרי הראשון של צבא סוריה.

בשתי היממות האחרונות, בידודו של אסד הופך לכמעט מוחלט. בין סוריה וטורקיה יש מריבה גדולה, שעשויה להתפתח לעימות, אולי אפילו עימות אלים. במקביל, סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי מגנות את אסד על "הפעלת מכונת הרג על עמו", לדברי מלך סעודיה.

בינתיים, אסד מצליח באמצעות הפעילות האינטנסיבית של הצבא להוריד את גובה הלהבות בתוך ארצו, אך מצד שני, ההכרעה נתונה בידי הצבא, שעדיין לא בטוח לטובת איזה צד הוא יתייצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת