לראשונה: מלך סעודיה נגד אסד

העולם הערבי מתנתק מהידידות עם נשיא סוריה. אחרי שהליגה הערבית גינתה את פעולותיו של אסד נגד אזרחים, מלך סעודיה מושך את השגריר שלו מדמשק

עבדוללה מלך סעודיה (רויטרס)

מלך סעודיה, המלך עבדאללה, דרש הלילה לשים קץ לשפיכת הדמים בסוריה. מנהיג ממלכת הנפט מהמפרץ קרא לשגריר הממלכה לשוב הביתה מדמשק. הביקורת והפעולה של ריאד הם אירוע נדיר בעולם הערבי ועוד אחד מהשיאים שהעולם הזה עובר בחודשים האחרונים.

הביקורת שמפנה עבדאללה מול המשטר בדמשק היא הביקורת הקשה ביותר שנשמעה מסעודיה. הממלכה הסעודית אמנם לא מאפשרת שום פעילות פוליטית בשטחה נגד משפחת המלוכה, מנהיג תוניסיה מצא בה את מקלטו, אבל לאסד כנראה תהיה בעיה אם ינסה להימלט לשם.

"מה שקורה בסוריה לא מתקבל על דעתנו בערב הסעודית", כך אמר עבדאללה לכתב לרשת אל ערבייה. "למה שקורה בסוריה אין שום קשר לדת, ערכים או אתיקה". גם שגריר כוויית בסוריה נקרא לשוב לארצו.

גם הליגה הערבית מביעה אי אמון בעסאד

האירועים בסוריה הם בין האירועים האלימים שהעולם הערבי רואה בחודשים האחרונים. בימים האחרונים טנקים של אסד מסתערים על מפגינים בעיר המזרחית דיר א-זור ומותירים עשרות הרוגים. אירועים דומים של שפיכות דמים הכו גם בעיר חמאה.

אסד טוען שההפגנות נגדו מאורגנות ונערכות על ידי טרוריסטים ופושעים שפועלים בהוראת גורמים מחוץ לסוריה. "סוריה צריכה לחשוב היטב לפני שיהיה מאוחר מדי, היא צריכה לפתוח ברפורמות, לא אלו עליהן דיבר אסד אלא רפורמות אמיתיות", אמר עבדאללה.

גם הליגה הערבית קראה אמש למנהיגי דמשק להפסיק את הפעולות האלימות נגד האזרחים. עד היום, למרות שחלק מהעולם הערבי התגייס נגד קדאפי, נמנעו שם מלהעביר ביקורת על מנהיגים ערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת