שר החוץ הסורי: "בחירות דמוקרטיות עד סוף השנה"

רוחות של שינוי בדמשק? במהלך פגישה של שר החוץ הסורי וואליד מועלם עם שגרירים זרים, הבטיח מועלם כי עד לסוף שנת 2011 יתקיימו בסוריה, לראשונה, בחירות דמוקרטיות. "אסד מחויב לרפורמות", הוסיף שר החוץ הסורי

שר החוץ הסורי וואליד מועלם (חדשות 2)

האם אחרי חודשים של הפגנות אלימות ולמעלה מ-1,000 הרוגים, המשטר הסורי משנה את הטון?

במהלך פגישה עם שגרירים זרים בדמשק, אמר שר החוץ הסורי וואליד מועלם כי עד לסוף שנת 2011 ייערכו בסוריה בחירות חופשיות ודמוקרטיות. "מהלך זה יאפשר לאזרחים הסורים להביע את דעתם ולהרכיב את הפרלמנט מנציגים חדשים בעלי שאיפות פוליטיות", הצהיר מועלם.

בהמשך דבריו, אמר מועלם כי לשלטון הסורי ישנה מחויבות לעמו. "הנשיא ימשיך לקדם את הרפורמות בשלטון כפי שהבטיח בנאומו", לדברי שר החוץ.

הודעה זו של מועלם הגיעה לאחר שבתחילת השבוע הכריזו בסוריה על מתן אפשרות למפלגות להתאגד, לאחר שבמשך שנים הוציאו כל מתנגדת לשלטון העלאווי מחוץ לחוק.

הצבא הסורי "כבש את חמה"

במקביל, ממשלת סוריה טוענת כי הצליחה לשים קץ להתקוממות בעיר חמה. בערוץ הטלוויזיה המרכזי של סוריה שודרו תמונות וסרטונים של מבנים שרופים ורחובות ריקים ומלאים בהריסות בחמה, שהפכה למוקד המרכזי של גל המחאות נגד הנשיא אסד.

תושבים בעיר הזהירו כי מלאי הציוד הרפואי התרוקן כמעט לחלוטין וכי המזון מרקיב לאחר שישה ימים ללא אספקת חשמל. כוחות הביטחון הסורים פתחו במתקפה האכזרית על חמה ביום ראשון. טרם כניסתם אל העיר הם ניתקו את אספקת החשמל, את קווי הטלפון ואת הגישה לאינטרנט ומנעו כניסת אספקה לעיר בת 800 אלף התושבים, בעוד הם מפציצים שכונות מגורים ושולחים לתוך העיר טנקים וכוחות קרקעיים.

פעילי זכויות אדם בסוריה מעריכים כי מדובר בניסיון כולל לכבוש בחזרה את העיר לאחר שתושבי המקום חסמו את הגישה בפני כוחות הביטחון מאז חודש יוני. גורמים שונים טוענים כי לפחות מאה בני אדם נהרגו בעיר בימים האחרונים, בעוד הערכות אחרות מדברות על יותר מ-250 הרוגים. הארגונים השונים לא מצליחים לאמת את מספרי הנפגעים בגלל הקושי להגיע לתושבים או לעובדים בבתי החולים בעיר.

הטלוויזיה של סוריה דיווחה כי כוחות הצבא "פועלים להשבת הביטחון, היציבות והחיים הנורמליים לעיר חמה", שלדבריהם השתלטו עליה "טרוריסטים". הודעה זו היא המשך לטענות המשטר על כך שמקור ההתקוממות בסוריה הוא חמושים קיצונים המנסים לעורר חוסר יציבות במדינה. עיתונאי תושב חמה מספר כי האנשים בעיר מפחדים מדי ללכת למסגדים, שסומנו כמטרות על ידי הצבא. האיש, שהזדהה בשם סמי, תיאר את המצב ההומניטארי בעיר כ"קטסטרופלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת