המלחמה על העיר חמה

הטלוויזיה בסוריה פרסמה תמונות של ההרס העצום בעיר חמה, מוקד ההתקוממות הראשי נגד משטר אסד. לטענתם הצליחו כוחות הצבא לשים סוף להתנגדות האלימה בעיר. עד כה דווח על 100-250 הרוגים בימים האחרונים בחמה. תושבי העיר מדווחים על מחסור חמור בתרופות ובמזון ועל מתקפות של הצבא הסורי על מסגדים

הקץ להתקוממות בחמה? (חדשות 2)

ממשלת סוריה טוענת כי הצליחה לשים קץ להתקוממות בעיר חמה. בערוץ הטלוויזיה המרכזי של סוריה שודרו תמונות וסרטונים של מבנים שרופים ורחובות ריקים ומלאים בהריסות בחמה, שהפכה למוקד המרכזי של גל המחאות נגד הנשיא אסד.

תושבים בעיר הזהירו כי מלאי הציוד הרפואי התרוקן כמעט לחלוטין וכי המזון מרקיב לאחר שישה ימים ללא אספקת חשמל. כוחות הביטחון הסורים פתחו במתקפה האכזרית על חמה ביום ראשון. טרם כניסתם אל העיר הם ניתקו את אספקת החשמל, את קווי הטלפון ואת הגישה לאינטרנט ומנעו כניסת אספקה לעיר בת 800 אלף התושבים, בעוד הם מפציצים שכונות מגורים ושולחים לתוך העיר טנקים וכוחות קרקעיים.

פעילים סוריים מעריכים כי מדובר בניסיון כולל לכבוש בחזרה את העיר לאחר שתושבי המקום חוסמים את הגישה בפני כוחות הביטחון מאז חודש יוני. ארגוני זכויות אדם טוענים כי לפחות מאה בני אדם נהרגו בעיר בימים האחרונים, בעוד הערכות אחרות מדברות על יותר מ-250 הרוגים. הארגונים השונים לא מצליחים לאמת את מספרי הנפגעים בגלל הקושי להגיע לתושבים או לעובדים בבתי החולים בעיר.

הטלוויזיה של סוריה דיווחה כי כוחות הצבא "פועלים להשבת הביטחון, היציבות והחיים הנורמליים לעיר חמה", שלדבריהם השתלטו עליה "טרוריסטים". הודעה זו היא המשך לטענות המשטר על כך שמקור ההתקוממות בסוריה הוא חמושים קיצונים המנסים לעורר חוסר יציבות במדינה. עיתונאי תושב חמה מספר כי האנשים בעיר מפחדים מדי ללכת למסגדים, שסומנו כמטרות על ידי הצבא. האיש, שהזדהה בשם סמי, תיאר את המצב ההומניטארי בעיר כ"קטסטרופלי".

אתמול - לפחות 45 הרוגים

כוחות הביטחון הסורים הרגו אתמול לפחות 45 אזרחים במתקפת טנקים על העיר חאמה. כך דיווחו גורמי אופוזיציה לרשת הטלוויזיה "אל ג'זירה".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה כי וושינגטון מאמינה שממשלתו של נשיא סוריה בשאר אסד אחראית להרג יותר מ-2,000 אזרחים מאז תחילת המהומות במדינה, לפני 5 חודשים. קלינטון הוסיפה כי אסד "איבד את הלגיטימציה שלו לשלטון".

תושב העיר חאמה דיווח לסוכנות הידיעות AP כי גברים חמושים לבושים בבגדים אזרחיים יורים באופן רנדומלי בתושבי העיר ברחובות. "המשפחות מפחדות לצאת לבתי הקברות ולכן קוברות את המתים בחצרות", סיפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת