חשש באירן: מדענים נוספים יחוסלו

הרפובליקה האיסלאמית ממשיכה לחקור את חיסולו של מדען הגרעין שלשום, כשברקע נשמעת ביקורת חריפה על התנהלות הרשויות בפרשה. 83 שמות של מדעני גרעין פורסמו באתר של לשכת הנשיאות, ובאירן חוששים מפני גל חיסולים נוסף של מדענים. ביקורת גם בעיתונות המקומית: מי אחראי לאבטחת המדענים?

יומיים לאחר חיסולו של מדען גרעין נוסף באירן, גובר החשש בטהרן מפני גל חיסולים נוסף של בכירים בתכנית הגרעין. מספר כלי תקשורת במדינה מותחים היום ביקורת חריפה על הופעתם של 83 שמות של מדעני גרעין אירניים - דווקא באתר אינטרנט רשמי של לשכת הנשיאות האירנית.

השמות המופיעים באתר, על פי דיווחים באירן, פורסמו לאחר שקיבלו אותות כבוד למדענים - אך הדבר גרר ביקורת חריפה על התנהלות המשטר, שחשף בפני כל המעוניין את שמותיהם של המדענים.

בנוסף, על פי הדיווחים מהרפובליקה האסלאמית, חיסולו שלשום של מדען הגרעין האירני שב והציף מחדש את הדיון בדבר אבטחתם של מדעני הגרעין ובדבר הגוף האמון על ביטחונם.

"פרטי החיסול חסויים מסיבות ביטחוניות"

בינתיים, לצד ההאשמות שנשמעו אמש כלפי ארצות הברית וישראל, נראה כי באירן מתכוונים לחקור לעומק את חיסולו של מדען הגרעין שלשום. מושל מחוז טהרן מורתדי תמדון, אמר היום כי ראשי זרועות הביטחון ערכו דיון ביטחוני מיוחד שנועד לדון בהשלכות החיסול האחרון בלב בירת הרפובליקה האסלאמית. "איני יכול לחשוף את כל פרטי החיסול, מסיבות ביטחוניות", אמר תמדון לאחר הדיון.

מאז החיסול האחרון מתחו גורמי אופוזיציה ביקורת על הממשל, בגין מה שכונה "סחבת" במשפטם של "הפעילים", שנתפסו על פי דיווחים במדינה לפני יותר מחצי שנה באשמת חיסולו של מדען הגרעין האירני מסעוד עלי מוחמדי בחודש ינואר השנה.

רוצה לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק