ארדואן ממליץ לפלסטינים: "קודם פיוס - לאחר מכן מדינה"

חודש ספטמבר הולך ומתקרב, ואיתו ההכרזה הצפויה באו"ם על מדינה פלסטינית. בכנס השגרירים לפלסטין, אמר ראש ממשלת טורקיה ארדואן, כי מדינתו תמשיך לתמוך בפלסטינים, אך קודם כל על הפלגים ליצור אחדות

ארדואן, היועץ המדיני למדינה הפלסטינית הח (חדשות 2)

מצטרף למאמץ הפלסטיני: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קורא היום לכינונה של מדינה פלסטינית עצמאית, ומביע תמיכה בכוונתה של הרשות הפלסטינית לפנות לאו"ם בחודש ספמטבר, במטרה לזכות בהכרה מהעצרת הכללית של האו"ם להקים מדינה.

בדברים שנשא הבוקר בפתיחת "כינוס שגרירי פלסטין" באיסטנבול, אמר ארדואן: "יש להשיג פיוס פלסטיני בהקדם האפשרי. טורקיה תמשיך לתמוך בעם הפלסטיני בכל התחומים, ותומכת בעמדה הפלסטינית לפנות לאו"ם". ראש ממשלת טורקיה שב על קריאתו למדינות העולם לפעול למען הסרת המצור מעל רצועת עזה, אותו כינה "בלתי חוקי" וקרא "להסירו במהירות האפשרית".

"ישראל חייבת להכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית", קרא ארדואן. "לא ייתכן שישראל תמנע מהעם הפלסטיני להקים את מדינתו, אך הפלסטינים חייבים להתאחד על מנת להשיג את מטרתם".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שב והדגיש מצדו, כי ההחלטה לפנות לאו"ם התקבלה לאחר כשלון המשא ומתן. "זהו לא מהלך חד-צדדי", אמר אבו מאזן. "המהלך החד-צדדי הוא דווקא ההתנחלויות אותן ממשיכה ישראל לבנות". עם זאת, טען אבו מאזן כי הפנייה למועצת הביטחון אינה מונעת את השיבה למשא ומתן עם ישראל, "משום שקיימות סוגיות שלא ניתנות לפיתרון באמצעות מועצת הביטחון או מוסדות אחרים של האו"ם, כי אם רק באמצעות המשא ומתן", לדבריו.

ארדואן דחה הביקור למצרים ולעזה

אמש דיווח העיתון המצרי "א-שורוק" כי ארדואן, שהיה צפוי להגיע היום למצרים ומשם לרצועת עזה, דחה את ביקורו למועד לא ידוע.

על פי הדיווח בעיתון, המתבסס על מקור דיפלומטי מצרי, "מועד הביקור לא היה מתאים, זאת בהתחשב במצב הנוכחי במצרים". המקור ששוחח עם העיתון הוסיף כי "גורמים דיפלומטיים במצרים ובטורקיה ידונו בקביעת מועד חדש לביקור".

עוד על פי הדיווח, מסר המקור הדיפלומטי כי "מצרים לא קיבלה בקשה טורקית בעניין רצונו של ארדואן לבקר ברצועת עזה".

רוצה לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק