תיעוד ראשון: אזרחים יורים בשוטרים בסוריה

האם התמונה בסוריה מתהפכת? שוטרים שנקלעו בסוף השבוע למארב של מפגינים בעיר חומס חטפו אש חיה, ושניים מהם נהרגו תוך כדי מנוסה מהמקום. 32 מפגינים נהרגו ביומיים האחרונים, אולם המשטר עדיין מנסה לשדר "עסקים כרגיל", ובעוד מיליון סורים יוצאים לרחובות - רעיית הנשיא עסוקה בקונצרטים

בהפגנות בסוריה יש הרוגים בשני הצדדים, והיום - לראשונה - יש בידינו גם תיעוד לכך: שוטרים שנקלעו בסוף השבוע למארב של מפגינים חמושים בעיר חומס נורו תוך כדי מנוסתם ושניים מהם נהרגו במקום.

נראה שמנגנון דיכוי ההפגנות של המשטר הסורי נחלש, ואינו מסוגל לעמוד עוד בעומס. נפח ההפגנות כבר מגיע למימדים של למעלה ממיליון בני אדם, ועם רוח גבית כזו אין פלא שרף התעוזה של המפגינים עולה משבוע לשבוע, והחיילים נמלטים על נפשם - הופכים מרודפים לנרדפים.

32 הרוגים נמנו בהפגנות בסוף השבוע, מחציתם בשכונות שסביב עיר הבירה, אבל חלקים מהחברה הגבוהה בסוריה עדיין חיים באשליה שכלום לא יפגע בהם. המשטר מחבק אותם ומנסה להנעים את זמנם.

אפילו רעייתו של הנשיא, אסמה אסד, התייצבה אמש בקונצרט בבית האופרה של דמשק כדי לרכך מעט את האווירה הציבורית בסוריה. מקהלת הילדים שרה לגברת הראשונה: "סוריה שלנו, כה נעימה וכה יפה", אלא שמחוץ לשכונות היוקרה של דמשק נשמעות נעימות אחרות לגמרי. כך בלטקיה, עד לא מזמן מעוז של הנשיא אסד, קראו המפגינים חד משמעית: "העם דורש להוציא להורג את הנשיא".

האופוזיציה הסורית התכנסה היום בטורקיה כדי לדבר על העידן שאחרי. "אנחנו רוצים שהמהפכה הזו תהיה בשביל לבנות, לא מהפכה בשביל לנקום", אמר עלי ביאנוני, לשעבר מנהיג האחים המוסלמים בסוריה, אבל לכולם ברור: לבנות מחדש את סוריה יהיה קשה הרבה יותר מאשר לפרק אותה.

צפו: מיליון סורים מוחים נגד בשאר אסד

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת