תפנית באירן: אחמדינג'אד קורא לאסד לבצע רפורמות

קולות אחרים מטהרן - בלחץ טורקי: נשיא אירן קורא לראשונה לעמיתו הסורי בשאר אסד לבצע רפורמות פוליטיות במדינה "ולהיענות לדרישות העם". בתום פגישתו עם שר החוץ הטורקי בטהרן, אמר אחמדינג'אד: "אין ביכולתה של שום ממשלה למנוע מעמה את החופש והצדק"

סדקים ב"ציר הרשע": לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה - אירן קוראת לשינוי המדיניות של המשטר בדמשק.

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד קרא לעמיתו הסורי בשאר אסד להיענות לדרישות עמו ולבצע רפורמות פוליטיות, זאת במהלך פגישתו עם שר החוץ הטורקי אחמט דאוטולו, המבקר בימים אלו בטהרן.

"אירן סבורה כי כל הממשלות באזור צריכות להיענות לדרישות שמעלים העמים באזור - וזאת באמצעות רפורמות להן קוראים העמים", אמר אחמדינג'אד. "תפקידיהן של אירן וטורקיה הוא לנקוט אמצעים כבירים לטובת העמים של המדינות ועמי האזור. האויב (ישראל) מודאג מההתקרבות בין אירן לטורקיה, משום שההתקרבות הזו עומדת בניגוד לאינטרס שלו".

"עמי האזור צריכים ליהנות מזכויות שוות ומכבוד", הוסיף אחמדינג'אד. "אין ביכולתה של שום ממשלה למנוע מעמה את החופש והצדק".

טורקיה מאחורי הקלעים של שינוי העמדה האירנית?

לאחר מכן התפנה נשיא אירן לתקוף את המערב בכלל ואת ישראל בפרט. "ארצות הברית והיישות הציונית שואפות להצית את אש מלחמת האחים בין הסונים לשיעים, וכך גם בין הטורקים לכורדים ובין העלווים לאלו שאינם עלווים", תקף אחמדינג'אד. "זאת, במטרה להציל את היישות הציונית ולשפר את מצבה הכלכלי".

"יש להיזהר מהמזימות של היישות הציונית נגד מדינות האזור", המשיך נשיא אירן. "על כולנו להשקיע מאמצים אדירים על מנת להטיל סנקציות על היישות הזאת".

בתוך כך מדווחים היום כלי התקשורת הערבים והטורקים על לחצים מאסיביים שמפעילה טורקיה על אירן - על מנת להפסיק מיידית את הסיוע האירני בדיכוי האלים של המהומות בסוריה. על פי חלק מהדיווחים, מטרת ביקורו של דאוטולו באירן בימים אלו היא להפעיל מנופי לחץ על הממשל בטהרן, ולשנות את גישתו התומכת באסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת