צפו: נשיא תימן מופיע לראשונה מאז ההפצצה על ארמונו

אחרי קלטת השמע, סיפק עלי עבדאללה סאלח אות חיים נוסף לאזרחי ארצו. ממקום אישפוזו בסעודיה הוא סיפר כי עבר בהצלחה כמה טיפולים רפואיים, אך התקשה להעריך אם ומתי יוכל לשוב לצנעא. בינתיים, נהרגו בתימן 11 אזרחים בקרבות בין תומכיו לבין מתנגדיו

נשיא תימן לפני - ואחרי (סוכנויות הידיעות)

 

אחרי שנשיא תימן פרסם הודעה בקולו כדי להזים את השמועות על מותו בהפצצת ארמונו על-ידי מתנגדיו, סיפק עלי עבדאללה סאלח הופעה פומבית ראשונה מאז נפצע והועבר לאישפוז בסעודיה. הוא נראה רזה, חלש וכהה יותר בגוון עורו. כמו כן, בולטות יציקות הגבס שמכסות את זרועותיו ורגליו. לפי ההערכות, העובדה שבחר להעניק את הריאיון כשהוא עוטה כפייה על ראשו מרמזת על כך שאיבד את כל שיער ראשו.

באופן אולי צפוי, לא התקבל אות החיים מסאלח בברכה על ידי כל התימנים, שרבים מהם משתתפים כבר חודשים ארוכים בהפגנות הקוראות להדחתו המיידית מתפקידו. היום בשעות הצהריים נערכה בבירה צנעא עצרת תמיכה בו, שהפכה עד מהרה לקטטה עם אנשי האופוזיציה. בשיאה של התגרה, לפי הדיווחים, פתחו תומכיו של הנשיא באש והרגו כמה מחברי המחנה היריב.

סוכנויות הידיעות מדווחות כי בעימות האלים שפרץ בצנעא נורו למוות חמישה בני אדם, ארבעה נוספים נהרגו בעיר איב ולפחות שניים במקומות אחרים - כ-11 במספר עד כה ברחבי תימן כולה.

התמונות מעידות על שובו בקרוב? הדעות חלוקות

בריאיון שהעניק סאלח, שהקולט מבעוד מועד, סיפר כי עבר עד כה שמונה טיפולים רפואיים שהסתיימו בהצלחה. עם זאת, הוא אמר כי אינו יכול להעריך האם - ומתי - ישוב לתימן. אחד ממקורביו אמר כי "עצם הופעתו בטלוויזיה סיפקה הבהרה לרבים כי הנשיא בחיים ומצבו הבריאותי טוב". את אנשי האופוזיציה התימניים הוא לא הצליח לשכנע:  "הקריירה הפוליטית של סאלח נגמרה", אמר מוחמד אל-תחרירי, אחד מראשי המחאה נגד הנשיא בבירה צנעא. "מספיק להתבונן במראה שלו כדי להבין שהוא לא יוכל לחזור להנהגה. האיש הזה לא מסוגל עוד לשלוט במדינה".

ארמון הנשיאות של סאלח הופצץ בחודש שעבר על ידי קבוצות חמושים. פרט אליו, נפצעו קל גם ראש ממשלתו וסגנו. דובר הפרלמנט נפצע אנושות ולפחות שבעה מאנשי המשמר הנשיאותי נפצעו באותה המתקפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק