מבוי סתום בשיחות הפיוס בין חמאס לפת"ח

בכיר חמאס ברצועת עזה מחמוד א-זהאר מודה היום לראשונה כי שיחות הפיוס בין החמאס לפת"ח הגיעו למבוי סתום, זאת בראיון לעיתון ירדני. על פי הדיווח, מנהיגי שני הארגונים לא מצליחים להסכים על מינוי האיש שיעמוד בראש ממשלת האחדות הפלסטינית

אבו מאזן והנייה. מבוי סתום (AP)

פחות מחודשיים לאחר החתימה החגיגית בקהיר על הסכם הפיוס שכונה "היסטורי" בין חמאס לפת"ח, מתברר כי המגעים בין שני הארגונים "תקועים" - כך מודה לראשונה בכיר חמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר .

העיתון הירדני "א-דוסתור" מצטט היום את א-זהאר, שאומר כי השיחות נקלעו ל"מבוי סתום" סביב סוגיית מינוי ראש הממשלה המאוחדת, וכן סביב סירובו של אבו מאזן להגיש לפרלמנט הפלסטיני רשימה של מועמדים לתפקידי שרים בממשלה החדשה. גם בנושא הרכב אש"ף - בהשתתפות חמאס - והרכב הוועדה הביטחונית העליונה, לא הצליחו נציגי הארגונים להגיע להסכמה.

"פת"ח פועל בשטח בצורה הפוכה", טען א-זהאר בראיון. "כל ההסכמות אליהן הגענו הופרו על ידי פת"ח, ולכן כעת אנחנו במצב של קיפאון מוחלט".

המחלוקת העיקרית בין שני הארגונים עוסקת בשאלת ראש הממשלה הבא. אבו מאזן ואנשי הפת"ח בגדה המערבית מתעקשים על כך שראש הממשלה הנוכחי, סלאם פייאד, ישאר בתפקידו, אולם בחמאס מתנגדים בתוקף לפאייד ודורשים ראש ממשלה "נייטרלי".

"אבו מאזן מנסה לכפות הסכם"

א-זהאר האשים את ארגון הפת"ח בכך שהוא "מנסה לכפות הסכם ולא לדון על הסכם", והדגיש שאם הפת"ח ימשיך בכיוון שבו הוא פועל - לא תקום ממשלת אחדות. למרות זאת, בכיר החאס טען כי פגישתם של אבו מאזן וחאלד משעל בטורקיה בשבוע שעבר לא נועדה לפתור את חילוקי הדעות בין הגופים.

שני הארגונים נפרדו לשני גופי ממשל נפרדים ב-2007, אחרי שאנשי החמאס ניצחו בבחירות, לקחו לידיהם את השלטון ברצועה וסילקו את אנשי ארגון הפת"ח, כולל מנגנוני הביטחון של הארגון, מרצועת עזה תוך הפעלת אלימות קשה.  

יו"ר הרשות אבו מאזן וחאלד משעל חתמו לפני פחות מחודשיים בקהיר על הסכם הפיוס ההיסטורי. אבו מאזן חשב שהוא עלה על דרך המלך לקראת הכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר, אבל היום - זה נראה רחוק מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת