ארה"ב לוחצת על אסד: תם זמן הדיבורים

גובר הלחץ על המשטר הסורי: בכיר אמריקני מכנה את אסד "מנותק מעמו" וקורא לו לערוך רפורמות מיידית. על הנאום של נשיא סוריה אמש, אמרו בארה"ב: "לא היה בו כל חדש, גם בנאומים הקודמים היו הבטחות". טורקיה באולטימטום לסוריה: יש לך שבוע לביצוע רפורמות

יממה לאחר נאומו לאומה של בשאר אסד - הלחץ הבינלאומי גובר. בכיר במשרד החוץ האמריקני אומר היום כי בנאומו של אסד "לא היה כל חדש" וקורא לו לבצע באופן מיידי רפורמות ולהישמע לקולות העם. "אסד הבטיח בנאומיו הקודמים לבצע רפורמות רבות, אך לא עשה דבר. הדבר מוכיח כי הוא מנותק מעמו ולא מבין את דרישות הסורים", אמר הגורם האמריקני בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" הלונדוני.

"העם הסורי והקהילה הבינלאומית רוצים מעשים ולא הבטחות ומילים", אמר הבכיר האמריקני. "זמן הדיבורים תם. אסד צריך להיות ברור ומוגדר בכל הנוגע למעשיו בהיענות לדרישות עמו. הסורים אמרו מה שהם רוצים, והעניין נתון כעת בידי המשטר הסורי באופן התגובה שלו לדרישות".

הבכיר האמריקני שב וגינה את טענותיו של אסד כי ההפגנות במדינתו הן ביטוי של "מזימות חיצוניות", ואמר: "נראה כי אסד מנותק לחלוטין מעמו ולא מבין את ההפגנות ואת הדרישות לשינוי שבאות מהסורים המפגינים". זאת ועוד, התייחס האמריקני לקריאותיו של הנשיא אסד לפליטים הסורים לשוב למדינה. "הפליטים בחרו לעזוב את מולדתם ונאלצו להימלט למדינה אחרת. כשהם יהיו סבורים שהם בטוחים בסוריה, הם ישובו".

טורקיה לסוריה: שבוע ליישום הרפורמות

באשר להתערבות מעשית של ארצות הברית באירועים בסוריה, אמר הבכיר האמריקני: "אנחנו נמצאים בתיאום עם הקהילה הבינלאומית באשר להגברת הלחץ על המשטר הסורי. אנחנו מקיימים מגעים עם הליגה הערבית וכן עם עמיתים נוספים באזור, ובהם טורקיה". לדבריו, האמריקנים נמצאים גם במגעים עם בכירים באופוזיציה הסורית. "השגריר שלנו בדמשק מבהיר את עמדתנו בקרב מקבלי ההחלטות בסוריה", אמר הבכיר.

בתוך כך, בטורקיה מפורסמות היום התבטאויות המיוחסות להרסאט הורומזולו, יועצו הבכיר של נשיא טורקיה עבדאללה גול, לפיהן הקציבה טורקיה לסוריה שבוע ימים לביצוע רפורמות במדינה. "זו העת לבצע רפורמות עליהן הובטח לפני זמן רב", אמר הורומזולו. הלילה קיין נשיא ארצות הברית ברק אובמה שיחת טלפון עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ודן עמו במצב בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק