35 שנות מאסר לנשיא תוניסיה המודח

גזר דין ראשון לשליט הערבי הראשון שהודח בגל המהפכות. בית הדין המיוחד בתוניסיה דן את הנשיא המודח, זין אל-עבדין בן עלי, ואת רעייתו לילה ל-35 שנות מאסר בפועל בגין מעילה בכספי ציבור, החזקה לא חוקית של כסף זר, תכשיטים, ממצאים ארכיאולוגיים, סמים ונשק - אולם בן עלי השוהה בסעודיה לא צפוי לרצות את עונשו

בן עלי ורעייתו לילה

35 שנות מאסר בפועל – זהו גזר הדין שהוטל על נשיא תוניסיה המודח, זין אל-עבדין בן עלי, ושל רעייתו לילה, זאת בעקבות הרשעתם במעילה בכספי ציבור, בהחזקה לא חוקית של כסף זר, תכשיטים, ממצאים ארכיאולוגיים, סמים ונשק. בנוסף נגזר על בן עלי קנס בסך 65.6 מיליון דולר.

בן עלי, השוהה בגלות בסעודיה מאז ההפיכה נגדו, מואשם גם בעבירות חמורות יותר, בהן רצח, פשעים נגד ביטחון המדינה והרג מפגינים במהלך המהפכה, אולם גזר הדין בעבירות אלה יינתן במועד מאוחר יותר.

מוקדם יותר, עם פתיחת משפטו, הודיעו פרקליטיו של הנשיא המודח כי הוא דוחה בתוקף את ההאשמות נגדו, וכי הכסף והסמים שנמצאו בארמונותיו נשתלו שם על ידי ההמון. "הוא לא נתן שום הוראה לפתוח באש נגד מפגינים", אמרו עורכי הדין, "זהו משפט שנועד להסיט את תשומת הלב הציבורית מהמהומות להן הוא לא היה אחראי".

המהפכה בתוניסיה, שהחלה את גל ההתקוממויות בעולם הערבי וזכתה לכינוי "מהפכת היסמין", פרצה בסוף דצמבר 2010 בעקבות תקרית שבמהלכה מוכר ירקות בשם מוחמד בועזיזי הצית את עצמו ומת, זאת במחאה על עליית המחירים והאבטלה הגואה במדינה. מאות אלפי אזרחים יצאו להפגין ברחובות תוניסיה בשבועות שלאחר מכן, עד שב-13 בינואר נמלטו הנשיא ובני משפחתו לסעודיה בליווי מטוסי קרב לוביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק