טורקיה לאסד: הנאום אינו מספיק

שעות בלבד לאחר נאומו של נשיא סוריה, יוצא מאנקרה מסר חריף לדמשק: נשיא טורקיה עבדאללה גול תוקף בחריפות את דבריו של אסד ומכנה את נאומו "לא מספיק". לדבריו, המסרים בנאום לא היו ברורים, ויש לשנות מיידית את שיטת הממשל בסוריה

תגובה טורקית רשמית ראשונה לנאומו של בשאר אסד: הנשיא הטורקי, עבדאללה גול, תוקף הערב את תכני הנאום שנשמע בשעות הצהריים באוניברסיטת דמשק ומכנה אותם "לא מספקים".

בהצהרות שהעניק הערב גול לעיתונאים, אמר נשיא טורקיה כי "אסד צריך לשנות את סוריה למערכת רב-מפלגתית. נאומו אינו מספק". הערב מתברר כי באנקרה לא בדיוק הבינו את המסרים הכללים שהשמיע אסד בנאומו, ודרשו הבהרות. "אסד חייב להיות ברור ומפורש, כמו לבוא ולומר שהכל ישתנה ושסוריה צועדת לעבר הפיכתו של המשטר לרב-מפלגתי", אמר הערב גול. "נשיא סוריה חייב לומר כי הכל צריך להיקבע במדינה לפי רצונו של העם הסורי ושהוא יוביל את השינוי הזה".

עם זאת, ולמרות האיומים החריפים שנשמעו בימים האחרונים מטורקיה, נראה כי באנקרה עדיין סבורים כי אסד הוא היחיד שיכול להוביל את סוריה בתקופה הקרובה. "אני מעריך שאסד יהיה מסוגל לשלוט בכל האירועים, מיד אחרי שימצא את הכוח לומר את המסרים שציינתי", אמר גול. "אבל הוא חייב לומר זאת בפתיחות". בנוסף, קרא נשיא טורקיה לעמיתו הסורי לערוך בחירות דמוקרטיות במדינה.

אסד לפליטים: שובו לסוריה

"יש כאן מזימה מבחוץ, שמנסים לרקום נגד סוריה וזו הסיבה למה שקורה במדינה", פתח אסד את נאומו בהאשמה עליה דיבר גם בנאום הקודם. "על האנשים לא להיגרר להפרות סדר, דבר היכול לשרת את האויב ולגרום לאנרכיה", הוסיף.

עוד אמר אסד: "יש שיצאו להפגין, יש שלא. עלינו להבחין בין אלו שבאמת מפגינים לבין אלו שמנסים לזרוע הרס ולנצל את הרוב הטוב של העם הסורי לטובתם". לאחר שפירט כמה הישגים שהיו לו בשנים האחרונות, התייחס למעצרים ההמוניים שמבצעים אנשיו: "המשטר לא רודף מתנגדים פוליטיים, אפילו הענקנו חנינה לכמה אסירים. אפגש עם בכירים בשלטון ונבחן כיצד ניתן להרחיב את החנינה הזו, כך שזה יעלה בקנה אחד עם שאר האינטרסים".

הוא חזר על האשמה נוספת מהנאום הקודם, לפיה "ישנם גורמים עוינים שמשתפים פעולה נגד התקשורת, תוך קשירת קשר". "אני מברך את אלו שפעלו לצד המשטר על מנת למנוע את מלחמת האחים הזו", הוסיף אסד. "לא תהיה רפורמה כל עוד תהיה אנרכיה והרס. זו תקופה מכריעה לעתידה של סוריה".

"השחיתות היא הסכנה האמיתית שאורבת לחברה הסורית", הזהיר הנשיא והכריז: "החלטתי להקים ועדת דיאלוג לאומי שתקיים שיח כולל עם כל מגזרי העם". אסד אף קרא לפליטים הסורים שנמלטו לטורקיה, "לשוב מהר ככל האפשר". הוא קרא לאנשי העם הסורי לסייע בשיקום המדינה - גם אם המשבר ייארך חודשים ואף שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק