אסד קרא לפליטים: "שובו לסוריה"

נשיא סוריה נשא היום נאום שני לאומה, בתוך חודשיים מדממים במדינתו. "המשטר לא רודף מתנגדים פוליטיים", הבהיר, "אפילו חננו כמה מהם". הוא הודיע על הקמת "ועדת דיאלוג לאומי" וקרא לאלפים שנמלטו לטורקיה - לשוב לארצם

לראשונה מזה חודשיים, נשא היום נשיא סוריה בשאר אסד נאום לאומה, בדמשק. את נאומו העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"יש כאן מזימה מבחוץ, שמנסים לרקום נגד סוריה וזו הסיבה למה שקורה במדינה", פתח אסד את נאומו בהאשמה עליה דיבר גם בנאום הקודם. "על האנשים לא להיגרר להפרות סדר, דבר היכול לשרת את האויב ולגרום לאנרכיה", הוסיף.

עוד אמר אסד: "יש שיצאו להפגין, יש שלא. עלינו להבחין בין אלו שבאמת מפגינים לבין אלו שמנסים לזרוע הרס ולנצל את הרוב הטוב של העם הסורי לטובתם". לאחר שפירט כמה הישגים שהיו לו בשנים האחרונות, התייחס למעצרים ההמוניים שמבצעים אנשיו: "המשטר לא רודף מתנגדים פוליטיים, אפילו הענקנו חנינה לכמה אסירים. אפגש עם בכירים בשלטון ונבחן כיצד ניתן להרחיב את החנינה הזו, כך שזה יעלה בקנה אחד עם שאר האינטרסים".

הוא חזר על האשמה נוספת מהנאום הקודם, לפיה "ישנם גורמים עוינים שמשתפים פעולה נגד התקשורת, תוך קשירת קשר". "אני מברך את אלו שפעלו לצד המשטר על מנת למנוע את מלחמת האחים הזו", הוסיף אסד. "לא תהיה רפורמה כל עוד תהיה אנרכיה והרס. זו תקופה מכריעה לעתידה של סוריה".

"השחיתות היא הסכנה האמיתית שאורבת לחברה הסורית", הזהיר הנשיא והכריז: "החלטתי להקים ועדת דיאלוג לאומי שתקיים שיח כולל עם כל מגזרי העם". אסד אף קרא לפליטים הסורים שנמלטו לטורקיה, "לשוב מהר ככל האפשר". הוא קרא לאנשי העם הסורי לסייע בשיקום המדינה - גם אם המשבר ייארך חודשים ואף שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת