השופט שעמד הוועדה לחקר ההתנקשות בר"מ לבנון המנוח: "אסד הורה לחסל את חרירי"

יו"ר הוועדה לשעבר לחקר ההתנקשות בראש ממשלת לבנון המנוח רפיק אל-חרירי אמר היום כי הרצח בוצע על ידי "גורמים במשטר הסורי". עוד הוסיף השופט דטלב מהליס כי "אסד עצמו עמד מאחורי החיסול, זאת מאחר שחשב שחרירי זומם להפיל אותו, יחד עם ארה"ב וצרפת". השופט הגרמני התייחס גם למהומות ברחבי סוריה כשאמר: "הסוף קרוב"

בשאר אסד ורפיק חרירי (רויטרס ו-AP)

נשיא סוריה בשאר אסד הורה לאנשי משטרו לפעול לחיסולו של רפיק אל-חרירי, כך עולה מדבריו של דטלב מהליס, השופט הגרמני שעמד בעבר בראש ועדת החקירה הבינלאומית לבדיקת נסיבות ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר. מהליס אמר את הדברים בראיון לתחנת רדיו בגרמניה.

לדברי מהליס, אסד הורה על החיסול מאחר שסבר כי חרירי עומד מאחורי מזימה שמטרתה להפיל את המשטר הסורי ולגרום לחיזבאללה להתפרק מנשקו.

"הגענו למסקנה במהלך עבודתנו בוועדה כי חברים במשטר הסורי עומדים באופן ישיר מאחורי החיסול", אמר מהליס במהלך הראיון. "עדי ראייה ועדויות נוספות שקיבלנו תמכו במסקנה הזאת. אי אפשר לבצע דברים כאלה בסוריה בלי אישור מפורש ותמיכה של המשטר", הוסיף השופט.

באשר לשאלה אם בחיסול חרירי היה מעורב כסף, ענה מהליס: "חקרנו את הנושא הזה, אבל לפי מה שמצאנו המניע העיקרי של סוריה לא היה כספי, אלא החשד שחרירי זומם מזימה נגדם. הם חשבו שהוא משתף פעולה עם האמריקנים והצרפתים".

השופט הגרמני התייחס בנוסף למהומות ברחבי סוריה, כשהזהיר כי משטרו של אסד לא ישרוד זמן רב. "כמו בכל דיקטטורה, כשהכוח הצבאי מזהה שהמשטר עומד ליפול - הם מיד מפסיקים לתמוך בו", אמר מהליס. "השאלה הגדולה היא רק כמה כוח יהיה לאופוזיציה להמשיך ולהילחם", הוסיף.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק